2.0L Ecoboost GTDI 4 цилиндричен Ford Firing Order

 2.0L Ecoboost GTDI 4 цилиндричен Ford Firing Order

Dan Hart

2.0 EcoBoost GTDI 4-цилиндричен Ford Firing Order

2.0 Ecoboost GTDI е бензин директно вбризгуван со турбо

Еве го нумерирањето на цилиндрите и редоследот на палење за 2.0 EcoBoost GTDI 4- цилиндар

Ред на палење: 1-3-4-2

Исто така види: Интервали за промена на маслото на Субару за турбо мотори

Спецификации на моторот за Ford 2.0 EcoBoost GTDI 4-цилиндричен

Цилиндар блок материјал Алуминиум

Материјал за глава на цилиндерот Алуминиум

Тип гориво Бензин

Систем за гориво Директно вбризгување гориво

Конфигурација Вградна

Број на цилиндри 4

Вентили по цилиндар 4

Распоред на вентилот DOHC

Опнат, mm 87,5 mm (3,43 инчи)

Удар, mm 83,1 mm (3,27 инчи)

Зафатнина, кубика 1.999 кубика (122,0 кубика)

Тип на мотор со внатрешно согорување Четиритактен, турбополнач

Сооднос на компресија 9,3:1;

10,0:1 Моќност, КС 200-252 КС (149-188 kW)/ 5.500

Вртежен момент, lb-ft 221-270 lb-ft (300-366 Nm)/ 1.750-4.500

Нарачка за палење 1-3-4-2

2.0 EcoBoost GTDI 4-цилиндрични спецификации за масло

Oil SAE 5W-20

Капацитет на моторно масло, литар 4,1 l (4,3 US qt)

Интервал на промена на маслото, милја 9.000 (15.000 km) или 12 месеци

2.0 EcoBoost GTDI 4-цилиндрични апликации

Ford Explorer

Ford Edge

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Ford F150 од 2010 година

Ford Falcon

Ford Escape/Kuga

Ford Mondeo/Fusion

Ford Taurus

Ford S-MAX

Ford Galaxy

Ford Focus ST

Ford Everest

Ford Tourneo

Lincoln MKZ

Lincoln MKC

ЛинколнNautilus

Radical SR3 SL

VUHL 05

2.0 EcoBoost GTDI доверливост со 4 цилиндри

Пукнатината на издувниот колектор од нерѓосувачки челик е проблем. Колекторот и турбополначот се една единица. Кога некој откажува, делот од моторот мора да се замени.

Неуспехот на контролниот вентил на турбополначот е вообичаен.

Пумпата за гориво со низок притисок е позната ставка за дефект. И, како и кај сите други GDI мотори, акумулацијата на јаглерод на доводните вентили е постојан проблем

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.