Проблеми со менувачот на Nissan Versa

 Проблеми со менувачот на Nissan Versa

Dan Hart

Проблеми со менувачот или темпоматот на Nissan Versa

Ако имате проблеми со менувачот на Nissan Versa и се плашите дека гледате голема реконструкција на менувачот или имате проблеми со контролата на патувањето со Nissan Versa, прочитајте ја оваа објава .

При дијагностицирање на проблемот, продавницата вообичаено наоѓа шифри за проблеми за сензорите за брзина, сензорите, положбата на менувачот, комуникацијата со контролниот модул на менувачот (TCM), електромагнетните електрани на менувачот или лизгањето на брзината. Многу од овие шифри за проблеми и предизвикуваат ECM да го стави системот во режим на намалена моќност до точка каде што автомобилот тешко може да се движи. Продавницата обично се сомнева дека има проблем со преносот, особено затоа што овие преноси се склони кон дефекти. Но, причината всушност може да биде електричен проблем.

Нисан лоцираше многу електрични конектори директно под оловната киселина батерија. Ако батеријата протекува, киселината паѓа на конекторите и ги кородира, предизвикувајќи секакви чудни електрични шорцеви и периодични проблеми што предизвикуваат поставување шифри за проблеми.

Пред да го однесете вашето возило во продавница, отстранете го батеријата и проверете ја фиоката за батерија за знаци на истекување. Потоа отстранете ја фиоката и прегледајте ги сите конектори. Ако најдете корозија, неутрализирајте ја киселината со сода бикарбона или средство за чистење на терминалите на батериите со аеросол. Исплакнете го средството за чистење, исчистете ја корозијата и третирајте ги сите конектори со Стабилант 22. Ако конекторите сесе влоши до точка каде што го нема металот, ќе мора да се споите во нови пигтили.

Исто така види: ABS се ресетира предупредувачкото светло за Crossfire

Следно, проверете ја состојбата на филтерот за воздух. Затнат филтер за воздух може да ги намали високите перформанси и да имитира лош менувач. Прави чувство како CVT менувачот да се лизга.

©, 2015 Рик Мускопалт

Исто така види: P0110

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.