P0101 Нисан

 P0101 Нисан

Dan Hart

Дијагностицирајте и поправете го P0101 Nissan

А P0101 Nissan кодот за проблеми се однесува на перформансите на опсегот на колото на сензорот MAF. Немојте автоматски да претпоставувате дека треба да го замените сензорот MAF поради оваа шифра. Прочитајте го описот повторно; шифрата се однесува на перформансите на опсегот на колото на сензорот MAF.

Кога ќе се постави шифрата P0101 Nissan

ECM ќе постави шифра за проблем P0101 ако открие ВИСОК напон од сензорот MAF кога моторот е под мало оптоварување ИЛИ ECM детектира низок напон од сензорот кога моторот е под големо оптоварување.

Што предизвикува шифра за проблем P0101 кај Nissan

• Проблем со ременот или конектор - колото е или отворено или е скратено

• Моторот има истекување на влезниот воздух

• Сензорот MAF е валкан или неисправен

• Сензорот за температура на влезниот воздух е дефектен

• Сензорот за притисок на контролниот систем EVAP е неисправен

• Неисправното заземјување е честа причина за P0101 Nissan

Дијагностицирај го кодот P0101

Моторот мора да биде на работна температура и да се вози најмалку 25 MPH најмалку 5 секунди.

Проверете дали има исклучено црево за вакуум или воздушен канал од кутијата за филтер за воздух до телото на гасот. Проверете дали има истекување на доводниот колектор.

Проверете го напонот на MAF. MAF треба да чита за 1-волт во мирување и да се зголемува со RPM. Вообичаеното читање при 2500 вртежи во минута е од 1,6-v до 2,4v. Ако читањето е исклучено, проверете дали има струја и заземјување на MAF.

NissanNTB12—51K сервисен билтен за P0101 шифра за проблеми на Nissan

Nissan го издаде сервисниот билтен NTB12—51K за решавање на кодот за проблем P0101 Nissan на возилата наведени подолу. Ако сте ги направиле тестовите прикажани погоре и сè е проверено до спецификации, возилото работи добро, но сè уште го имате кодот за проблем P0101, Nissan издаде ажурирање на софтверот за да го поправи проблемот. Проверете дали вашето возило е засегнато од овој билтен

Погодени возила на Nissan

2011-2012 Altima Coupe (L32)

2011-2012 Altima Sedan (L32)

2011-2012 cube® (Z12)

2011-2012 Frontier (D40) само со мотор VQ40DE

2011-2012 Maxima (A35)

2012 NV Cargo Van (F80) само со мотор VQ40DE

2011-2012 Pathfinder (R51) само со VQ40DE мотор

2011-2012 Sentra (B16) само со мотор MR20DE

Исто така види: Заптивка на заптивка за глава - дали функционира?

2012 Versa Sedan (N17)

Исто така види: Стартерот кликнува, но не го вклучува моторот

2011-2012 Xterra (N50)

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.