Toyota Scion P0420

 Toyota Scion P0420

Dan Hart

Поправете ја шифрата P0420 Toyota Scion

Ако поседувате возило со 4 цилиндри Toyota или Scion и имате проверено светло на моторот со код за дефект P0420, добредојдовте во клубот. Ова е постојан проблем со овие возила. За да дојдете директно до поентата, проблемот е лошиот софтвер. Тојота го ажурираше. Но тоа не е се. Ако не го одржувате ова возило ТОЧНО како што вели Тојота, можете да го забрзате овој проблем. Сè започнува со погрешно палење и непромена на маслото.

Исто така види: Решетка и пинон волан

Несогорувањето на горивото го испраќаат во катализаторот каде што се согорува. Сепак, вишокот гориво може да го прегрее саќето во конверторот и да предизвика негово топење. Исто така, предолгото менување на маслото може да исфрли вишок јаглеводороди во доводот (преку системот PCV) и тоа исто така фрла премногу „гориво“ во конверторот на мачката.

Сега одговорот не е секогаш нов конвертор. Еве како продавницата треба да го дијагностицира проблемот. Сензорот за кислород пред конверторот на мачката треба да покажува постојано менување на богат/слаб сигнал. Компјутерот го користи тоа за да ги промени барањата за воздух/гориво. Но, сензорот за пост-мачка треба да покажува мала или никаква промена помеѓу богат/слаб. Тоа значи дека ја врши својата работа за чистење на издувните гасови. Сè што треба да направи продавницата е да стави алатка за скенирање на возилото и да ја провери брзината на префрлување на сензорот за кислород по мачката за да се почувствува како работи мачката. Во исто време, тие исто така треба да го проверат„Облажување на горивото“. Намалувањето на горивото е количината што компјутерот треба постојано да ја додава на моторот за да работи правилно. Третиот тест што можат да го извршат е проверка на температурата со помош на инфрацрвен бесконтактен термометар.

Ако сензорот за пост мачка покажува брзо менување на вредностите од богат до слаб, тоа значи дека мачката не функционира. Ако продолжите да ја возите на тој начин, на крајот ќе ја уништите целата мачка и ќе предизвикате целосно пропаѓање. Тоа ќе го зголеми задниот притисок на издувните гасови и ќе почувствувате губење на моќта, грубо празен òд, застој, кашлање итн.

Исто така види: B1448 Светло за воздушни перничиња на Hyundai Accent

Значи, еве ја вежбата кога ќе добиете P0420. Променете ги приклучоците и жиците. Променете го маслото. Заменете го PCV вентилот. Заменете го филтерот за воздух. Потоа исчистете го кодот и обидете се повторно да го возите. Ако сè уште добивате шифра за проблем, нека продавницата ги провери сензорите за кислород пред и постот и облогите за гориво за да види дали се во спецификации. Ако не, ќе го гризнете куршумот и ќе купите нов конвертор за мачки. НО, проверете дали продавницата исто така го ажурира софтверот со најновата верзија од Toyota. Ако не го направат тоа, ќе го правите ова одново.

© 2012

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.