Тојота P2118

 Тојота P2118

Dan Hart

Шифра за проблем на Toyota P2118

Продавниците пријавуваат висока зачестеност на условите за шифра на проблем на Toyota P2118. Шифрата е дефинирана како P2118 Опсег на струја на моторот за контрола на активирачот на гас / перформанси. Најчеста причина за оваа шифра е изгорениот ETCS осигурувач 10А во кутијата со осигурувачи на левата страна на моторот. Започнете со проверка на ECTS осигурувачот. Ако е издувана, заменете ја.

Исто така види: Рам воздушна суспензија

Што предизвикува шифра за проблем на Toyota P2118

#1 оставена батерија

#2 вкрстен поларитет при скокање

# 3 Неуспехот да се изврши повторно учење на телото за гас по исклучување на батеријата

Тојота електронски систем за контрола на гас (ECTS) е електронско тело за гас што останува малку отворено кога моторот е исклучен. Кога ја проверувате состојбата на ECTS со исклучен мотор, треба да ја видите плочата за гас испукана отворена за 5,5°. Ова е безбеден режим на Toyota.

За време на неуспешниот режим каде што телото на гасот откажува, ECM престанува да ја храни моќноста на ECTS и ви овозможува да возите контролирајќи го вбризгувачот на гориво и времето на искра за да одговорите на вашите влезови на педалата за гас. Ова ви овозможува да возите со неуспешен ЕКТС, иако со минимална брзина.

Ако имате испразнета батерија или сте ја замениле батеријата, мора да извршите повторно учење во мирување. Ако не успеете да го направите ова, телото на гас може да не работи правилно.

Toyota Throttle Body Idle Relearn

Исклучете го прекинувачот за палење и почекајте нанајмалку 30 секунди.

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Шевролет Тахо од 2003 година

Запалете го моторот и загревајте го додека температурата на течноста за ладење на моторот не биде 80°C (176°F) или повисока.

Откако моторот ќе се загрее, оставете го да во мирување 5 минути со исклучен клима уред и сите додатоци.

Потврдете дека брзината на мирување е во стандардниот опсег.

Други тестови за кодот за проблеми на Toyota P2118

Погледнете на дијаграмот за поврзување на телото за гас на Toyota подолу. Потврдете го напонот на батеријата на приклучокот за тело за гас M2. Потврдете го заземјувањето на конекторот M1 на телото за гас. Ако ги имате и двете, исклучете го конекторот на телото за гас и проверете дали има отпор низ M1 и M2. На собна температура, треба да видите 0,3-100Ω. Ако не, можеби имате лошо тело за гас.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.