Тестирајте го вашиот алтернатор

 Тестирајте го вашиот алтернатор

Dan Hart

Како да тестирате алтернатор

Ако вашиот автомобил не се запали затоа што батеријата е испразнета, ќе треба да ја тестирате батеријата и да го тестирате алтернаторот. Ќе ви покажам како да ги извршите тестовите, но прво обрнете внимание на ова ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ!

НИКОГАШ не тестирајте го алтернаторот со исклучување на каблите на батеријата додека работи моторот. Тоа беше валиден тест во времето кога автомобилите немаа цврста електроника, но веќе не е валиден и може да предизвика значителна штета на скапите компјутери и модули.

Како да откриете што ви ја троши батеријата

Како да наполните батерија

Просечната батерија на автомобилот трае околу 4 години. Ако вашето е постаро од тоа и имате проблеми со тоа, не заебувајте - купете нов. Спротивно на популарното верување дека студеното време не е она што ги убива - тоа е топлината. Така тие се застрелани во лето, но умираат во текот на зимата. Тие, исто така, може да умрат од континуираното празнење на батеријата предизвикано од компјутерски модул што не се исклучува, оставајќи ги светлата на фаровите, куполата или мапите вклучени, лошото полнење поради кородирани врски и возењето со лош алтернатор.

Можете да наполните батерија и да добиете отчитување на напонот што покажува дека е добро. Но, тоа не значи дека ќе го задржи полнењето или дека плочите се во добра состојба. ЕДИНСТВЕНИОТ начин да се добие вистинско отчитување на состојбата на батеријата е да се изврши оптоварување, капацитет и внатрешнотест за отпор. Тоа може да се направи само со специјална опрема. Ќе ви покажам како да направите тест за напон, но не се потпирајте само на тоа. Однесете ја батеријата во продавница или продавница за автоделови и нека ви биде професионално дијагностицирана.

Не можете да тестирате алтернатор ако батеријата е мртва или под 12 волти

Пред да се обидете да го тестирате вашиот алтернатор, проверете го напонот на батеријата. Ќе ви треба дигитален мултиметар или вистински тестер на батерии. Најдете го во која било продавница за автоделови или домашна продавница за помалку од 20 долари. Или инвестирајте во комплетен тестер на батерии и систем за полнење. Повеќе за тоа подолу

Купете дигитален мултиметар во Walmart за околу 10 долари

Поставете го дигиталниот бројач на DC волти. Потоа допрете ја црвената сонда до позитивниот терминал на батеријата и црната сонда на негативниот приклучок на батеријата. Целосно наполнета батерија ќе чита околу 12,75 волти. Читањето на напонот од 12,2 или помалку се смета за испразнето. На 9,6 волти или помалку, компјутерскиот систем на автомобилот или нема да работи, или работи непредвидливо.

Тест со тестер на батерија и систем за полнење

Современиот тестер за батерии и систем за полнење врши повеќе од само тест за напон. Може да изврши тест за отпорност на батеријата, тест за капацитет, тест на диода, тест за бранување на диодата и тест на излезот. Професионалните верзии чинат неколку стотици долари, но можете да купите многу добра единица за помалку од 100 долари.

Тестирајте го алтернаторот

Поврзете ги каблите на мултиметаротдо акумулаторот и вклучете го моторот со исклучени сите додатоци. Читањето на напонот треба да скокне од 12,7 на 13,5-14,75 волти. По една минута или така, треба да се спушти во опсегот од 13,5 волти. Чувајте ги каблите поврзани и свртете го моторот на вентилаторот на голема брзина. Напонот треба да падне за секунда и потоа да се опорави. Оставете го дувачот да работи со голема брзина околу 3 минути додека го гледате читањето. Не треба да паѓа. Со уште вклучен мотор на вентилаторот, вклучете ги фаровите. Напонот повторно ќе се спушти и ќе се опорави. Меѓутоа, овој пат отчитувањето на напонот може да биде малку помало. Оставете го дувачот и фаровите вклучени и сега вклучете го одмаглувачот на задното стакло. Оставете сè да работи околу 10 минути.

Ако напонот остане над 13,5 волти во текот на целиот тест, алтернаторот е добар. Но, ако полека се спушта надолу кон 13 волти или подолу, алтернаторот е лош.

Тест за бранување на алтернаторот

Агентераторот произведува наизменична струја. Но, вашата автомобилска батерија и сите системи на автомобил работат на еднонасочна струја. Значи, алтернаторот мора да го отстрани проблемот и да ги претвори AC волтите во DC волти. За да го направите ова, алтернаторите користат еднонасочни електрични вентили наречени диоди. За да ја тестирате состојбата на диодите, направете тест за бранување на алтернаторот.

Префрлување на вашиот дигитален метар на најниската поставка AC VOLTS. Поврзете го црниот довод на добро заземјување, а црвениот со терминалот „BAT“ на задниот дел од алтернаторот (нена батеријата). Доброто отчитување на тестот за бранување на алтернаторот треба да покаже помалку од 0,5 VAC кога работи моторот

Исто така види: Автоматски систем за цевки со отвор за наизменична струја

Како да користите тестер за батерии

Соларен БА-9 тестер за батерии и систем за полнење

Купете тестер за соларна батерија од Amazon

Ако користите тестер за батерии и систем за полнење, поставете ја единицата да одговара на типот на батеријата во вашето возило. Повеќето автомобилски батерии се преплавена оловна киселина, позната како SLI. Но, многу понови возила имаат апсорбирани стаклени мат батерии, познати како AGM. Ако вашето возило го има тој тип, поставете го тестерот на AGM.

Следно, внесете ги фабрички оценетите засилувачи за ладно чудење и притиснете ТЕСТ. Единицата ќе ја измери номиналната CCA во однос на вистинската и ќе ви даде отчитување на пропуст/неуспех.

Потоа наполнете ја батеријата со вистински полнач за батерии

Исто така види: Локации на сензорите на Ford Explorer 2010 година

Соларна Pro-Logix батерија полначот ја проверува состојбата на батеријата и користи протокол за обновување на батеријата ако батеријата е сулфатена.

Полначите на батерии од стар стил може да ја оштетат електрониката во поновите автомобили со полнење на повеќе од 15,5 волти. Новите паметни полначи ја одредуваат состојбата на батеријата и користат протокол за полнење што ќе ја врати батеријата е најбезбедниот начин.

©, 2014 година

Зачувај

Зачувај

Зачувај

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.