Тест за притисок на горивото Ford

 Тест за притисок на горивото Ford

Dan Hart

Како да се тестира притисокот на горивото на Форд мотор

Овие упатства се однесуваат на Форд 4,6 литри со 2 вентили, 4,6 литри со 3 вентили, 5,4 литри со 3 вентили и 6,2 литри со 2 вентили. Покажува каде е приклучокот за тестирање на притисокот на горивото и како да се тестира.

Лоцирајте го приклучокот за тестирање

На 3-вентил од 4,6 литри, одвртете го држачот на вентилот за чистење со испарување и поместете го држачот во страната. Тоа ќе овозможи пристап до приклучокот за тестирање гориво

Приклучокот за тестирање на притисокот на горивото на моторот Ford 4.6

На мотор со 3 вентили од 5,4 литри, отстранете ја завртката за резонатор за довод на воздух. Потоа олабавете ја стегачот. Завртете го резонаторот или извадете го.

Отстранете го капачето на приклучокот за притисок на горивото и поврзете го манометарот за притисок на горивото

Приклучокот за тестирање притисок на горивото на 5.4 Ford

За тестирање:

Циклирајте го клучот од OFF до RUN и почекајте 3 секунди да се зголеми притисокот. Повторете неколку вртења со клучеви и забележете го притисокот. Потоа вклучете го моторот и забележете го притисокот.

Притисокот на горивото мора да биде 55-60 psi со моторот работи во празен од.

©, 2017

Заштедете

Зачувај

Зачувај

Исто така види: Филтер за масло за касети наспроти филтер за масло од спинон

Зачувај

Зачувај

Исто така види: Пластично парче во бандажи на Хонда

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.