Температурниот мерач паѓа при возење

 Температурниот мерач паѓа при возење

Dan Hart

Дагностицирајте и поправете го проблемот со падовите на мерачот на температурата при возење

Ако вашиот мерач на температура се зголемува кога е во лер, но паѓа кога возите, причината е скоро секогаш заглавениот отворен термостат. Причината поради која мерачот на температурата паѓа при возење е затоа што има многу поголем проток на воздух низ радијаторот кога сте со брзина отколку во мирување. Тој зголемен проток на воздух ја намалува температурата на течноста за ладење што влегува во моторот.

Работата на термостатот

Термостатот се затвора кога првпат ќе го стартувате моторот. Како што

Исто така види: 2016 Ford Escape дијаграми со осигурувачи

Термостат на моторот

Исто така види: Спецификации на вртежен момент F150 Колектор за вшмукување

течноста за ладење на моторот се загрева до околу 150°F, термостатот почнува да се отвора, овозможувајќи течноста за ладење да циркулира. Додека возите, термостатот делува како вентил, малку се отвора и затвора врз основа на температурата на течноста за ладење. На пример, во студен зимски ден, вашиот термостат може да биде речиси целосно затворен бидејќи течноста за ладење што влегува во моторот ќе биде многу поладна и термостатот сака да го намалува протокот на течноста за ладење за да избегне премногу ладење на моторот. За подетално објаснување за тоа како работи термостатот на моторот, видете ја оваа објава.

Моторите најдобро работат кога се околу 200°F. Ако моторот работи многу поладно од тоа, ќе троши повеќе гас и ќе ги намали перформансите. Ако температурата надмине околу 220°, топлината може трајно да ги оштети внатрешните делови на моторот.

Што предизвикува термостатот да остане отворен?

Неуспешно заптивање може да предизвика термостатот даостанете отворени

Термостатот е механички уред и може да се истроши? Најчестиот дефект е гумената заптивка во пелетот што овозможува течноста за ладење да се меша со восокот. Кога тоа ќе се случи, термостатот има тенденција да остане отворен со полно работно време, спречувајќи го моторот да достигне 200°F додека возите. Единствениот пат кога моторот достигнува повисока температура е кога работи во празен òд.

Поправка за заглавен отворен термостат

Единствената поправка за заглавен отворен термостат е замена

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.