Течност за менувач Dexron III наспроти течност за менувач Dexron VI

 Течност за менувач Dexron III наспроти течност за менувач Dexron VI

Dan Hart

Dexron III течност за пренос наспроти Dexron VI течност за пренос

Серијата Dexron течности за пренос беше воведена од GM во 1967 година како Dexron B. Течноста помина низ неколку ревизии C, D и E пред да биде заменета со Dexron-III (F) во 1993 г. -стабилност на оксидација на температурата и подобра компатибилност на материјалите. За жал, Dexron-III(F) не беше толку издржлив и не обезбеди доволно стабилност на смолкнување или спречи доволно спречување на оксидација.

Надградбата на GM на Dexron III(G) во 1998 година, а потоа на Dexron III (H ) во 2003 година. Течноста (H) имаше подобрен пакет со додатоци и ажуриран модификатор на триење и поголема заштита од оксидација. Сè уште е изграден на масло од база 2.

Декрон VI е претставен

Декрон VI (Ј) беше претставен во 2006 година. што резултира со постабилна течност со помал финален вискозитет. Понискиот вискозитет ја подобри ефикасноста на пумпањето. Dexron VI се смета за целосно синтетичка течност за автоматски менувач, иако основното масло не е наведено.

Лиценцирањето на Dexron III е елиминирано

GM престана да го лиценцира Dexron III во 2011 година. Името

Исто така види: Зошто цената за замена на пумпата за гориво е толку висока?

ATF III

Исто така види: Како функционира вентилот за контрола на воздухот во мирување

Dexron III не може да се прави или продава. Сепак, блендерите за масло сè уште продаваат анПроизвод ATF III (H) за употреба во постарите преноси кои се дизајнирани да работат на Dexron III. Тоа е истата течност за пренос како Dexron III, но не може да се означи како Dexron поради недостаток на лиценцирање, поради што на етикетата стои само ATF III (H). Овие течности не се одобрени од GM.

Dexron VI е компатибилен само со Dexron-III(H) и Dexron-III(G).

DEXRON-VI(J) е воведен во 2005 година

Dexron VI(J) беше развиен во заедничко вложување помеѓу GM и Ford. Ford ја нарекува нивната верзија Mercon низок вискозитет (LV), а GM ја нарекува нивната Dexron VI(J). Dexron VI е оценет за 100.000 милји за нормално возење и 80.000 милји за тешка услуга.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.