Субару P2762

 Субару P2762

Dan Hart

Дијагностицирајте и поправете го Subaru P2762

A Subaru P2762 е прилично вообичаен код за проблеми и е дефиниран како: P2762 Работно коло соленоид за блокирање на конверторот на вртежен момент (низок). Сега, пред да направите нешто глупаво, како да скокнете до заклучок дека ви треба нов конвертор на вртежен момент или нов електромагнет за блокирање, ајде да погледнеме што се случува овде. Во многу случаи, Subaru P2762 е придружен и со P0700, C0057 и C0045 код за проблеми. Што се однесува до физичките симптоми, може да почувствувате застој при забавување и грчење при возење.

Што е заклучување на конверторот на вртежниот момент?

Најдобар начин да се разбере како работи конверторот на вртежен момент е да земе два вентилатори за маса и да ги насочи еден кон друг. Вклучете еден вентилатор и брзината на ветерот ќе го заврти вториот вентилатор. Конверторот на вртежен момент содржи и две структури слични на вентилатор. Едниот е поврзан со куќиштето на конверторот на вртежниот момент кој е зашрафен на замаецот на моторот (наведен како „флексна плоча“). Вториот вентилатор е поврзан со влезното вратило на менувачот. Наместо едниот вентилатор да дува воздух во другиот, вентилаторот во конверторот на вртежен момент дува течност за пренос. Конвертор на вртежен момент го зазема местото на замаецот, дискот на спојката и плочата за притисок во возило со рачен менувач. Конверторот на вртежниот момент му овозможува на моторот да продолжи да работи во празен од, без да го убие моторот. Со други зборови, при вртежи во мирување, течноста за менувачот само „превртува“ помеѓу двата вентилаторисечила.

Кога возите, конверторот на вртежниот момент делува исто како нормална спојка каде што вртежите во минута се пренесуваат на влезното вратило на менувачот. Но, има еден проблем со ова поставување, губење на енергија. Во типичен систем на спојката, еден RPM на моторот е еднаков на еден RPM на влезната осовина на менувачот. Но, поради фактот што конверторот на вртежниот момент дува течност за пренос, дел од енергијата се губи во процесот. За да се борат со таа загуба на енергија, производителите на автомобили го модифицираат конверторот на вртежниот момент со распоред на спојката во конверторот што механички ги заклучува двата вентилатори. Ова обезбедува пренос на моќност 1:1 од моторот до менувачот.

Исто така види: Спојување на линијата на сопирачките

Соленоидот за заклучување добива команда „duty cycle“ од контролниот модул на менувачот (TCM компјутер) за отворање и затворање на преминот за масло да дозволи или да не дозволи течност за пренос под притисок да влезе во механизмот на куплунгот. Работниот циклус се движи од 0% проток на масло до 100% проток на масло за целосно вклучување на куплунгот.

Што значи кодот за проблеми Subaru P2762?

Subaru објави список за проверка на работи што треба да се измерат за да видите зошто е поставена шифрата, која може да се движи од скратен електромагнет, до висок внатрешен отпор или лошо заземјување соленоид. Еве ги тестовите поставени од Subaru:

Исто така види: Локации на модулите на Форд Ренџер 2010 година

1)      Исклучено IGN. Исклучете ги електричните конектори за TCM и менувачот и измерете го отпорот помеѓу шуплината на конекторот TCM B54 #26 заземјувањето на шасијата. Отпорот треба да биденајмалку 1Ω. Ако не го гледате тоа отчитување, имате кратенка во ременот.

2)      Потоа проверете го отпорот помеѓу конекторот на менувачот T4 #2 и телото на менувачот. Отпорот треба да биде 13Ω кога моторот е ладен.

3)      Проверете го оклопот внатре во менувачот.

Во некои случаи, поправката е да се замени ременот.

Лош. Соленоидот е најчеста причина за P2762

За жал, електромагнетниот систем за заклучување е вграден во телото на вентилот на менувачот. Соленоидот НЕ е достапен како посебен дел. Така, ќе мора да го замените целото тело на вентилот. Техничарите на Субару откриваат дека вистинскиот проблем често е предизвикан од лошо тело на вентилот за пренос. Консултирајте се со специјалист на Subaru пред да замените делови за менувачот ако наидете на шифра за проблем P2762

©, 2019 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.