Субару C1531 или C1741

 Субару C1531 или C1741

Dan Hart

Ажурирање на софтверот за Subaru C1531 или C1741

Subaru издаде сервисен билтен #06-77-20R за решавање на проблемите со функцијата за контрола на динамиката на возилото (VDC) и држач за нагорнина. Фабричкиот софтвер предизвикува шифра за проблем на Subaru C1531 или C1741, а светлата за предупредување за држач за нагорнина и VDC светат.

C1531 Прекинувачот за стоп-светлата ИСКЛУЧЕНО ЗАГЛЕТЕН

C1741 СЕНЗОР ЗА ПРИТИСОК

Subaru упатува дека ако возачот притисне мал притисок на педалата на сопирачката по отпуштање на електронската сопирачка за паркирање, VDC може погрешно да го оцени ова како дефект и да постави шифра за проблеми C1531.

Покрај тоа, ако продолжите да го притискате притисокот на сопирачката, но не доволно далеку за да се активираат стоп светлата, VDC може погрешно да го оцени ова како дефект и да постави шифра за проблеми C1741.

Исто така види: Поправете го цревото на серво волан што протекува

Конечно, ако напонот на батеријата падне под одредената вредност, VDC го гледа како напојување неправилност кога моторот се запали и трепка предупредувачкото светло за држач за нагорнина, заедно со алармот за откажување.

Subaru издаде ажурирања на софтверот за возилата наведени подолу за да ги реши овие проблеми.

Исто така види: Системи за следење на притисокот во гумите Dodge Grand Caravan

Засегнати возила од сервисен билтен на Subaru #06-77-20R

2015-18 Outback

2016-18 WRX

Subaru сервисен билтен #06-77-20R ажурирање на софтверот

Овој сервисен билтен НЕ е отповикување и ќе ви се наплати да го извршите ажурирањето на софтверот. Секоја продавница што има можности за програмирање може да го изврши ажурирањето на софтверот.Трошоците за репрограмирање обично чинат околу 150 до 200 долари, но навистина зависи од стапките на работната сила во вашата област.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.