Список на механички алатки

 Список на механички алатки

Dan Hart

Список на механички алатки — алатки што ви се потребни за да ја завршите вашата работа како авто-технологија

Список со механички клучеви

• Комбинирани клучеви со 12 точки – метрички (8 – 21 mm)

• Комбинирани клучеви со 12 точки метрички (8 – 21mm)

• Комбинирани клучеви со 6 точки – метрички (8 – 21mm)

Која е разликата помеѓу 6-точка и 12- Комбиниран клуч од 12 точки?

Комбиниран клуч со 12 точки е одличен за 90% од работата што ќе ја работите. Клучот со 12 точки ви овозможува да се фатите за главата или навртката на завртката, да ја завртите и да загризете на секои 30°. Со клуч со 6 точки, ќе треба да го завртите клучот за 60°.

Еве каде ви се потребни комбинирани клучеви со 6 точки: Секогаш кога работите на зарѓана завртка или навртка, имате подобра шанса или олабавување на завртката без да ја соголите. Клучевите и приклучоците со 12 точки многу полесно ќе ја соголат зарѓаната глава или навртка од клучот или штекерот со 6 точки. Нема да користите често клуч со 6 точки, но кога ќе ви треба, ќе ви го спаси денот.

Зошто ви се потребни комбинирани клучеви за штракање

Тоа е едноставно; тие заштедуваат МНОГУ време и напор. И кога сте авто-техника, времето е пари.

Исто така види: Решавање проблеми со HID фаровите

Исто така види: 2008 Ford Ranger 3.0L V6 Firing Order

Прилагодливи клучеви – метрички (8 – 19 mm)

Комплети со шестоаголни клучеви – стандардни и метрички

Алати за воздух за автотехничари

Ударни клучеви – стандардни (3/8” и 1/2”)

Воздушно длето

Воздушна преграда

Што да барате во воздушниот клуч за удар: максимум ОБРАТЕНвртежен момент. Вртежниот момент нанапред е ирелевантен.

Алати за механика напојувани од батерии

Вртежни клучеви за автотехничари

Чекани за автотехничари

Клешти за автомеханика

Удар , дрифт и сет за длето

Ќе ги користите многу за да ги отстранувате завртките од премините. Ви требаат месинг удари за да спречите оштетување на компонентите. Ќе ви требаат длета за да ги кршите навртките и да забележите заварување. Ќе ви треба централен удар за дупчење во челик и ќе ви требаат челични дупчиња за да ги отстраните игличките и да ги порамните компонентите при повторно составување.

Шрафцигери за автомеханика

Директно сечило, Philips и никулци од секоја, комплет шрафцигер Torx, Pozidrive (за некои постари возила) и JIS за азиски возила.

Socket & сетови за крцкави за автомеханичари

Ќе ви требаат:

1/4″ хромиран стандарден погон со 6 точки и длабоки метрички приклучоци

3/8″ погон chrome 6 -точка стандардни и длабоки метрички приклучоци

1/2" погонски хром стандардни приклучоци со 6 точки и длабоки метрички приклучоци

1/4" погонски хром стандардни приклучоци со 6 точки и длабоки метрички FLEX приклучоци

3/8" хромирани стандардни приклучоци со 6 точки со погон и длабоки метрички FLEX приклучоци

3/8" стандардни и длабоки метрички приклучоци со 6 точки со удар со погон

1/2 инчи ударни стандардни и длабоки метрички приклучоци со 6 точки

1/2" стандардни и длабоки метрички FLEX приклучоци со 6 точки со удар

1/4", 3/8" и 1/2 ″ хром и влијаниеекстензии

Адаптери за приклучници и универзални спојници

Различни алатки за автомеханика

Скреперки

Бајкери

Hack saw

Pry bar

©. 2022

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.