Сопирачките чадат по замена на влошки

 Сопирачките чадат по замена на влошки

Dan Hart

Зошто сопирачките чадат по заменувањето на влошките

Не е невообичаено да чадат влошките на сопирачките по замената

Точно е, не е невообичаено да се види дека сопирачките чадат откако ќе се заменат влошките. Производителите на влошки за сопирачките ова го нарекуваат процес на полимеризација или стврднување. Топлината предизвикана од нормалното сопирање на новите материјали за триење на сопирачките предизвикува перничињата да поминат низ овој последен процес на стврднување.

Многу луѓе кои самите си го прават тоа и клиенти мислат дека нивните нови сопирачки горат. Не е точно. Мирисот и чадот не се предизвикани од оксидација. Чадот од сопирачките и мирисот на сопирачките се всушност гасовите што се формираат за време на процесот на стврднување. Тоа е сосема нормален процес кога се прави правилно.

Зошто на некои влошки на сопирачките им е потребен процес на стврднување?

Ако новите влошки се загреваат премногу брзо или над одредено ниво на топлина, материјалот за триење може да всушност изгуби одредена сила и испуштањето гас може да предизвика избледување на сопирачките. Затоа, газењето на вашите сопирачки веднаш по работата на сопирачките треба да се избегнува, освен ако конкретно не е препорачано од производителот на влошките за сопирачките. Некои производители на влошки за сопирачките препорачуваат сопирање од големи брзини, но тие влошки обично се дизајнирани за трки. Материјалите за триење на уличните сопирачки никогаш не треба да се кршат или да се излечат со помош на овој процес.

Дали го следевте прекинот на перницата на сопирачките за „запалување“, „покривање“ во процедурата?

Повеќето производители на влошки за сопирачките специфицираат процедура за упад позната во индустријата како „постелнина илигорат“, иако неколку производители не препорачуваат некоја посебна процедура. Процесот на постелнина прави неколку работи:

• го лечи материјалот од триење,

• го вградува материјалот од триење во порите на роторот на сопирачката за да формира филмска обвивка од материјал за триење,

Исто така види: Преносот нема да се префрли

• ја измазнува површината на роторот.

Бидејќи перничињата на сопирачките се разликуваат во нивната формулација и методи на производство, производителите може да препорачаат различни процедури за прекин за секој тип на влошки за сопирачките. Не постои единечна процедура за постелнина за сите влошки. На пример, производителот може да користи техника на обликување што користи помалку смола за врзување, но ги пече на поголема топлина што ги зацврстува поцелосно во калапот. Формулата на перничињата на сопирачките на различен производител може да користи повисока цена или специјална смола што создава посебен мирис за време на процесот на стврднување.

Вообичаена процедура за бришење на влошките на сопирачките

10 до 20 постепено застанувања од 30 mph

10 до 20 постепени застанувања од 30 милји на час со време за одмор од 30 секунди помеѓу циклусите

умерено возење без силно сопирање во првите 500 милји

Потребни се повеќето соединенија на влошки за сопирачките до 300-400 милји за целосно да се развие рамномерен пренослив филм на роторите.“

AKEBONO постапка

Се препорачува умерено возење од 400 до 500 милји. Избегнувајте силно сопирање.

АТЕ процедура

Се препорачува умерено возење од 400 до 500 милји. Избегнувајте силно сопирање

BREMBO GRANПроцедура TURISMO

Споредете сопирачки со умерен притисок забавувајќи се од 60 до 30 милји на час. Возете половина милја за да дозволите сопирачките да се изладат, а потоа повторете ја постапката уште 30 пати.

Исто така види: Сменете ги задните свеќички Ford Taurus

HAWK постапка

Нанесете умерен притисок на сопирање 6 до 10 пати од 35 mph. Потоа направете уште 2 до 3 тешки застанувања од 40 до 45 mph без да дозволите возилото целосно да запре. Паркирајте го возилото и оставете ги сопирачките да се изладат целосно.

Рајбестос процедура:

Ако ги користите сопирачките за тешки должности како полиција или такси служба, или пред тестирање на патеката, направете поригорозни процес на жарење:

• 8 умерено активирање на сопирачките од 40 до 10 mph во интервали од приближно ¼ милји.

• 8 нешто посилно активирање на сопирачките од 60 до 10 mph во интервали од приближно ¼ милји.

• Возете 1,5 милји

• Оставете ги сопирачките да се изладат најмалку 15 минути или со паркирање на возилото или продолжување со возење со умерени брзини со минимално активирање на сопирачките.

©, 2017

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.