Што се случува ако преполните моторно масло?

 Што се случува ако преполните моторно масло?

Dan Hart

Исцедете го преполнето моторно масло

Ако преполните моторно масло може да предизвикате сериозни проблеми. Како што коленестото вратило се врти и доаѓа во контакт со преполнетото ниво на маслото, го вдишува воздухот во маслото, создавајќи пена.

Чувајте го моторното масло помеѓу ознаките FULL и ADD на прачката за прачка

Задачата на моторното масло е да го намали триењето, да спречи корозија и да ја отстрани топлината. Но, пената е изолатор, така што способноста на маслото да ја отстранува топлината е загрозена и може да резултира со прекумерно абење на моторот.

Преполното масло може да ја зголеми потрошувачката на масло и да ја зголеми нечистотијата на свеќичката и да го оштети каталитичкиот конвертор

Ако ако го преполните моторното масло, контролните прстени на клипот за масло може да одвлечат премногу масло во комората за согорување, што резултира со нечистотија на свеќичката и вишокот на масло во катализаторот.

Исто така види: Локации на модулите на Форд Ренџер 2010 година

Колку можете безбедно да го преполните моторното масло?

Моторот обично може да издржи околу ½ литар дополнително. Но, надвор од тоа, вие ги гледате проблемите. Ако сте додале повеќе од ½ литар над препорачаната количина, исцедете го дополнителното масло за да спречите оштетување.

©, 2017 година

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Форд Мустанг од 2011 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.