Шара на антената на гумата — лента за заземјување на гумата

 Шара на антената на гумата — лента за заземјување на гумата

Dan Hart

Шагата на антената на гумите е лента за заземјување за да се троши статичкото полнење

Производителите на гуми ги модифицирале гумените соединенија во нивните гуми за да го намалат отпорот на тркалање и да ја зголемат тракцијата. За да го постигнат тоа, тие додадоа силика и намалена саѓи. Сепак, тоа предизвика некои проблеми со акумулацијата на статички електрицитет во возилото.

Исто така види: 2007 Форд Фокус појас дијаграми

Во минатото, саѓи во гумите помагаше да се троши статичкото полнење. Со намалувањето на употребата на саѓи, клиентите почнаа да се жалат на статички шок при движење во и надвор од возилото.

Гумите го прават да додадете саѓи црна антена шарите

Решението за статички акумулацијата е заземјување означено како шарка на антена. Во средишната линија на гумата, производителите на гуми вградуваат тенка континуирана лента од спроводлива гума, така што таа секогаш е во контакт со патот за да го растера статичкото натрупување.

Исто така види: Како функционира вентилот за контрола на воздухот во мирување

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.