Резонатор за издувни гасови

 Резонатор за издувни гасови

Dan Hart

Целта на издувниот резонатор — што прави

Пригушувачот ја намалува јачината на бучавата од издувните гасови, но резонаторот за издувни гасови го менува звукот на издувните гасови. Резонаторот е главно шуплива цевка со неколку прегради што предизвикуваат да делува како „ехо комора“ каде што шумот од издувните гасови се одбива од страните, се судираат еден со друг и ги поништуваат највисоките звучни фреквенции.

Издувни резонатори Издувни резонатори

Исто така види: Бучава од AC компресорот

Дали треба да го замените резонаторот ако рѓосува?

Да. Секоја продавница за пригушувачи може да инсталира резонатор за замена на вашето возило. Не мора да биде фабрички резонатор.

Што се случува кога бришете резонатор?

Во возило со перформанси, бришењето на резонатор може малку да ги подобри перформансите со подобрување на протокот и брзината на издувните гасови . Но, ова зголемување на брзината доаѓа по цена на повторното воведување високофреквентни звучни бранови и бучава.

Недостатокот на извршувањето на бришењето на резонатор е тоа што ги менува протокот на воздух и брзината што исто така го менува чистењето на издувните гасови во вашиот мотор . Во некои опсези на моќност, тоа всушност може да ги намали перформансите на моторот.

Побрзиот проток на издувните гасови не е секогаш подобар. Тоа зависи од моторот и дизајнот на вентилот.

Исто така види: Jeep Liberty P2181 и U0401

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.