Причина за странично истекување на сопирачката и ДТВ

 Причина за странично истекување на сопирачката и ДТВ

Dan Hart

Што предизвикува странично истекување на сопирачката, пулсирање на педалата и DTV?

Невешта инсталација на сопирачката е причина број 1 за странично истекување на сопирачката

Кога ќе наидете на пулсирање на педалата при притискање на сопирачките, повеќето Сакам да бидам запчаници ќе ви кажат дека причината се искривените ротори. Тоа се глупости. Роторите на сопирачките навистина не се искривуваат. Она што предизвикува вибрации на сопирачката е навистина варијацијата на дебелината на дискот (видете ја оваа објава за варијацијата на дебелината на дискот) која е предизвикана од странично истекување.

Невешта инсталација на сопирачката е основната причина. Нечистењето на корозијата од главината на тркалото е причина број 1 за страничното истекување. Сè што ви треба е акумулација на корозија од 0,006 инчи на главината за да се спречи роторот да седи совршено паралелно со главината.

Некористењето вртежен клуч за затегнување на навртките е причината број 2 за странично истекување. Нерамномерниот вртежен момент на навртката за навртките предизвикува роторот да биде нерамномерен во контакт со главината.

Страничното истекување предизвикува роторот да се ниша за време на сопирањето и тоа предизвикува нерамномерно абење и триење на сопирачката, а тоа е она што предизвикува пулсирање на педалот. Роторот всушност не е искривен. Прочитајте за повеќе информации за тоа како да спречите искривени ротори и пулсирање на сопирачките.

Вистината е, роторите не се искривуваат . Тоа е мит! Не ми веруваш? Прочитајте го овој напис од експертите за сопирачки во Списанието за сопирачки и опрема , публикација напишана за професионални техничари за сопирачки.

Исто така види: Што е супертоплина?

Како да спречите сопирањепулсирање на педалите предизвикано од странично истекување

Работа на сопирачките Грешка бр. 1 Купување евтини делови

Можам да зборувам сè што сакам за разликата помеѓу врвниот ротор од брендот и економичен ротор, но ќе ги оставам фотографиите да зборуваат. Погледнете ги фотографиите прикажани овде . Тие покажуваат два сосема нови ротори за исто возило. Едниот е „бела кутија“ или економичен ротор за продавница, а другиот е врвен ротор со име на брендот. Забележете ја разликата во тежината. Потоа забележете ја разликата во дебелината на површините на роторот. Она што не можете да го видите од овие снимки се разликите во лопатките за ладење. Евтиниот ротор има помалку крила за ладење. И евтините ротори обично не се совпаѓаат со OEM дизајнерските лопатки. Ладењето на роторот е од суштинско значење, а некои OEM ротори имаат криви лопатки за да се добие максимално ладење. Тие ротори со закривени лопатки се многу поскапи за дупликат, така што компаниите кои паѓаат само фрлаат прави лопатки. Но, не можете да се потпрете само на името на брендот бидејќи повеќето компании нудат две нивоа на квалитет; оценка за „услуга“ за клиентите што ги стискаат парите и „професионална“ оценка што е врвниот производ на компанијата.

Исто така види: DirectFit наспроти универзален каталитички конвертор

Работа на сопирачките Грешка #2 Неправилно чистење на новите ротори

Да претпоставиме дека сте го купиле најдобриот ротор на сопирачките. Го вадите од кутијата, прскајте врз него средство за чистење сопирачки со аеросол за да ги исчистите роторите на сопирачките пред да го инсталирате за да го отстраните антикорозивното „масло“. Потоа плескашво на главината на тркалото. СТОП! Само што направивте две грешки! Аеросолно средство за чистење сопирачки е одлично за отстранување на антикорозивниот слој, но НЕ ги отстранува остатоците од производната обработка. Без разлика колку спреј користите, сепак оставате честички за обработка на лицето на роторот. Ако ги инсталирате без дополнително перење, металните честички ќе се вметнат во новите влошки и ќе предизвикаат проблеми со бучавата. Затоа СИТЕ производители на ротори БАРААТ чистење со топла вода и САПУН !

Знам, вие Никогаш не сум чул за тоа ниту сум го направил тоа при работа на сопирачките во последните 40 години. Па, преболи го. Времињата се сменија и ова сега е начин на „најдобри практики“ за чистење на новите ротори на сопирачките. Дури и професионалните техничари треба да научат како да го прават тоа правилно. Значи, курвитчин и почнете да го правите тоа СЕГА. Потоа исчистете ја главината.

Работа на сопирачките Грешка бр. 3 Не чистење на главината

Корозијата на главината на тркалото предизвикува странично истекување

Следно, треба да го исчистите површина за парење на главината на тркалата. Клубот на тркалото акумулира 'рѓа и таа 'рѓа може да доведе до странично истечување. И не зборувам само за брзо бришење со партал. Ако оставите 'рѓа на главината или повторно употребувате стар ротор со 'рѓа внатре во капачето на роторот, таа дополнителна дебелина ќе предизвика истекување. За време на секоја револуција, едното лице на роторот ќе удри во внатрешната подлога и спротивнотолицето ќе го погоди надворешната подлога . Материјалот за триење на подлогата ќе се акумулира на секое од тие лица и ќе се соочите со варијација на дебелината на роторот. А ТОА е една од главните причини за пулсирање на педалите. Значи, што да се направи во врска со тоа?

Производителите на сопирачки одредуваат максимум 0,002” истекување измерено на средината на роторот. Тоа значи дека мора да ја отстраните целата 'рѓа од главината на тркалото. 3M излезе со систем што се впива во вашата дупчалка. Погледнете го овде. Само лизгајте ја единицата над секоја обетка и повлечете го чкрапалото. Абразивната подлога ќе ја отстрани 'рѓата без да го отстрани металот од главината на тркалото.

Грешка бр. 4 на работата на сопирачките Неправилен вртежен момент на навртката на лаврата

Сега ајде да зборуваме за вртежниот момент на навртката на навртките. Ако ги затегнувате навртките без вртежен клуч, молите за неволја. Знам, никогаш не сте морале да го направите тоа во старите денови. Па, веќе не се 60-тите. Можете да воведете странично истечено со вртење на навртките со рака без вртежен клуч. Сите навртки треба рамномерно да се извртуваат. Ако не го сторите тоа, ќе го „забуткате“ роторот и ќе воведете странично истечување.

Се разбира, сето ова претпоставува дека главината на тркалото е точно. Ако не е, целата работа ви е залудна. Вашата нова работа на сопирачките ќе развие пулсирање на педалите за околу 3.000 милји, дури и со добри влошки и квалитетни ротори.

Конечно, мора да се погрижите игличките за лизгање на дебеломер, хардверот на подлогата и абатментите на дебеломер да се чисти иобложена со високотемпературна синтетичка маст за сопирачките. Ова не е мала работа бидејќи дебеломерот не може да „плови“ и влошките не можат да се повлечат, ќе завршите со прегревање на роторот и пулсирање на педалите. Против згрутчувањето НЕ е соодветната маст. Купете туба од најновата „керамичка“ синтетичка маст и нанесете лесна облога на сите овие површини откако ќе ги исчистите. Ако најдете каква било корозија на игличките на лизгачот на дебеломер, ЗАМЕНЕТЕ ГИ.

Исто така, изберете ги вистинските ПАДОВИ. Прочитајте ја оваа статија за влошките на сопирачките.

Конечно , извршете ја соодветната процедура за пробивање на подлогата. Изведете 30 застанувања, секое од 30 mph, дозволувајќи 30 секунди време на ладење помеѓу секое застанување. Тоа ќе ги загрее перничињата и ќе ги излечи, ќе префрли филм од материјал за триење рамномерно на двете страни на роторот и ќе ве подготви за совршена работа на сопирачките. Избегнувајте силни панични застанувања околу една недела, бидејќи тоа може да ја прегрее подлогата и да предизвика застаклување.

© 2012

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.