Повторно учат на телото за гас на Mazda

 Повторно учат на телото за гас на Mazda

Dan Hart

Постапка за повторно учење на телото за гас на Mazda

Ако ја замените батеријата или го исчистите електронското тело за гас на моторот на Mazda 2.5L, мора да извршите постапка за повторно учење на телото на гас од Mazda за да го научите компјутерот на нов „дом“ позиција. не е тешко. Само следете ги овие чекори по точен редослед.

Исто така види: Замрзната течност за бришачите

За да направите процедура за повторно учење на телото за гас на Mazda

1. Направете тврдо ресетирање на PCM со откачување на каблите на батеријата од батеријата и допирање заедно. Ова ќе ги исцеди кондензаторите во PCM за да ја избрише адаптивната меморија.

2. Повторно поврзете ја батеријата и вклучете го клучот, но не палете го моторот. Веднаш притиснете го гасот на подот (широко отворена гас) 3 пати. Ова ќе го постави аголот на TPS.

3. Вклучете го моторот без вклучено оптоварување (без светла, вентилатор, одмрзнувач итн.)  и оставете го да се дополни до целосна работна температура (почекајте да се запалат вентилаторите на радијаторот.

4. Потоа додајте ги товарите на моторот со вклучување светла, наизменична струја, активирање на сопирачката, влез на воланот, едно по едно.

Исто така види: Автоматски филтри за воздух

Ова ќе предизвика оптоварување на моторот и телото на гасот ќе се отвори за да се компензира зголеменото оптоварување. Повторното учење на телото на гас сега е завршено .

©. 2020 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.