Повторете ги дефектите на задниот калем на испарувачот - GM

 Повторете ги дефектите на задниот калем на испарувачот - GM

Dan Hart

Избегнувајте повторени дефекти на задниот калем на испарувачот — GM

GM издаде сервисен билтен #16-NA-046 за да ги реши повторените дефекти на јадрото на задниот испарувач на возилата наведени подолу. GM го идентификуваше моторот на вентилаторот како причина за повторените дефекти. Замената на јадрото на испарувачот и моторот на вентилаторот со ажуриран дизајн ќе го реши проблемот.

Што предизвикува повторливи дефекти на јадрото на задниот испарувач кај возилата на GM?

GM утврди дека бакарна прашина се испушта од четките на моторот на задниот вентилатор се акумулираат на алуминиумската површина на перките на јадрото на испарувачот каде што се комбинира со кондензација. Комбинацијата од вода, бакар и алуминиум генерира галванско дејство што ги влошува цевките и перките од јадрото на алуминиумскиот испарувач, предизвикувајќи истекување на ладилното средство.

Поправете ги повторените дефекти на задните серпентина на испарувачот — GM

GM има го редизајнираше задниот вентилатор, менувајќи го од отворен во затворен дизајн. Во отворениот дизајн, вентилаторот може да цица бакарни честички од моторот и да ги циркулира честичките низ кутијата на грејачот. Вентилаторот со затворен дизајн го елиминира вшмукувањето од моторот.

Исто така види: Исчистете го цилиндарот на робот на спојката

Стар наспроти нов вентилатор за дување

Возила погодени од сервисниот билтен #16-NA-046

2013 -16 Buick Enclave

2013-16 Chevrolet Traverse

2013-16 GMC Acadia

Сите возила произведени пред 6 октомври 2015 година

Ажурирани броеви на делови за испарувачот и вентилаторот

Ажурирајте го моторот за дувалка #23361388

Ажурирано 23361388 вентилатор и мотор

Ажуриран ЕВАПОРАТОР 20827668

Јадро на испарувачот 20827668

Исто така види: Нерамномерно абење на гумите - што го предизвикува?

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.