Поправете го кодот P0420

 Поправете го кодот P0420

Dan Hart

Содржина

Поправете го кодот P0420

Кодот P0420 значи дека вашиот катализатор не успеал на тестот за ефикасност. Со други зборови, тоа не ги отстранува штетните нуспроизводи од согорувањето од издувните гасови. Многу луѓе мислат дека начин да се поправи кодот P0420 е да се заменат сензорите за кислород. Тоа е погрешно. Всушност, компјутерот на возилото не може ни да дојде до заклучок дека вашиот катализатор не го поминал тестот за ефикасност ако вашите сензори за кислород се лоши. Затоа, не трошете го вашето време и пари на сензори за кислород.

Што не е во ред со мачка конвертор?

Каталитичките конвертори имаат керамичко саќе внатре, а површините содржат облога од благородни метали како платина, паладиум, родиум и други нескапоцени метали. Тие соединенија реагираат со несогорено гориво во процес на оксидација/загревање што го комплетира согорувањето и ги неутрализира оксидите на азот (компонента на смогот). По концепт е сличен на горилникот за општинско ѓубре каде што додаваат третирање на чадот со дополнителна топлина за да се намалат емисиите.

Кат конвертор покажува саќе во добра состојба

Меѓутоа, ако е премногу неизгорено горивото навлегува во конверторот на мачката, процесот на оксидација создава премногу топлина и конверторот започнува забегана реакција. Ако тоа продолжи, предизвикува топење

Стопено керамичко саќе. Ова е уништен конвертор предизвикан од игнорирање на моторотпроблеми.

Исто така види: Заклучувањето на вратата на автомобилот не работи

каде што керамичкото саќе всушност се самоуништува. Штом тоа се случи, конверторот за мачки е тост. Поентата овде е дека преобразувачите на мачки не умираат сами, тие секогаш се убиени. Вишокот гориво, лошите заптивки на стеблото на вентилот што истекува масло во комората за согорување, протекување на течноста за ладење што испраќа течноста за ладење во издувниот тек - сите тие проблеми со моторот можат да го убијат конверторот на мачката. Ако замените конвертор без да го поправите основниот проблем, само ќе треба да го замените повторно.

Што да направите ако добиете P0420 код?

Прво, проверете дали има протекување на издувниот систем возводно од катализаторот. Воздухот што влегува во издувниот тек може да го исфрли тестот за ефикасност на катализаторот, што ќе резултира со лажна шифра P0420.

Тестирајте за истекување на издувните гасови за да го поправите кодот P0420

Користете празно место за домаќинство. Поврзете го цревото со отворот за дување и поврзете се со издувната цевка на вашиот автомобил користејќи селотејп. Сè што сакате да направите е да извршите притисок врз издувните гасови. Вклучете го правосмукалката (моторот на автомобилот исклучен). Тие користат шише со прскање исполнето со вода со сапуница за да го испрскаат издувниот систем од моторот сè до катализаторот. Ако видите меурчиња како дуваат, го најдовте истекувањето. Поправете го истекувањето. Потоа исчистете ја шифрата P0420 и возете го возилото за да видите дали се враќа.

Ако се врати шифрата P0420, катализаторот е мртов

Вашата работа е да откриете што го убило

Проверетеза:

Оштетување од удар од удар на работ или карпа

Прекумерно согорување масло

Внатрешно истекување на течноста за ладење

© 2012

Зачувај

Зачувај

Исто така види: Светло за подотворена врата на Форд

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.