Паркирачките сијалици за вртење со ЛЕД предизвикуваат проблеми

 Паркирачките сијалици за вртење со ЛЕД предизвикуваат проблеми

Dan Hart

Проблеми со инсталирање на сијалички за запирање на ЛЕД за вртење

Еве зошто НЕ треба да инсталирате ЛЕД светилки за завртување, паркирање и застанување во вашиот автомобил.

ЛЕД трепкачите и стоп сијалиците се сите бес во моментов. Вие може да бидете во искушение да ги инсталирате. НЕ. Прво, тие не траат ни приближно толку долго колку што мислите, што значи дека сте потрошиле повеќе пари за сијалица која едноставно нема да трае многу долго. Ако се сеќавате на првата генерација на компактни флуоресцентни светилки за домашна употреба, знаете дека тие не издржаа ни приближно толку долго колку што тврди производителот. Истото важи и за автомобилските LED трепкачи, стоп светло, задно светло, регистарска табличка и резервни светилки. Тие не траат подолго од обичните долготрајни блескави светилки. Со цена од околу 15 долари по фреквенција, едноставно е лудо да се користат за замена на долготрајна сијалица од 2 долари.

Второ, замената на блескаво паркирните сијалици со LED диоди може да предизвика големи проблеми. Ова е сè уште нова технологија и многу добавувачи не ги разбираат различните системи за „исклучување на сијалицата“ што ги користат производителите на автомобили.

Сијалиците за паркирање со ЛЕД вртење го мамат системот за „исклучување на сијалицата“

Многу автомобилите од доцните модели имаат систем за откривање на светилки со „исклучување на сијалицата“. Постојат многу начини да се провери статусот на блескаво сијалица. Еден вообичаен метод е да се измери падот на напонот или струјата. Бидејќи LED светилките трошат многу помалку енергија, тие автоматски го активираат системот за следење на сијалиците, со што системот мисли дека сијалицата еизгоре. Показателот за исклучување на сијалицата потоа се пали на вашата цртичка.

Производителите на LED трепкачи се обидуваат да го надминат тој проблем со додавање отпорници на колото, така што LED сијалицата за трепкачи го обезбедува речиси истиот пад на напон како обична сијалица. Недостаток на овој пристап е тоа што додавањето на отпорник потрошувачите повеќе енергија. Затоа, бакнувајте ги заштедите на електрична енергија збогум. И, ако системот за исклучување на сијалиците во вашето возило не користи пад на напон, отпорниците воопшто нема да помогнат.

Исто така види: Спецификации за вртежен момент на навртката на Форд

LED сијалиците предизвикуваат брз трепкање

Во старите денови, производителите на автомобили се потпираше на тековното извлекување за да го исклучи блицот. Тоа беше едноставен уред кој вклучуваше свиткан метален диск кој се загреваше и ја менуваше формата додека светилките влечеа струја низ пролетта. Кога ќе се смени обликот, металот на пружината ќе го исклучи напојувањето на сијалиците за трепкачите. Без струја, металот ќе се олади и ќе се врати во првобитната форма. Кога блескаво трепкачка сијалица изгоре, помалку струја ќе тече низ дискот, што резултираше со помалку топлина. Крајна линија; дискот ќе се исклучи многу побрзо, ќе се олади побрзо и ќе се поврзе побрзо, што ќе резултира со состојба на „брз блиц“.

Кога ќе замените блескаво трепкач со ЛЕД, може автоматски да ја дуплирате состојбата на брзиот блиц бидејќи ЛЕД сијалицата црпи многу помалку енергија.

Сијалиците за паркирање со вртење LED не работат добро Модулите за контрола на телото

Многу производители на автомобилија отстрани механичката единица за трепкање опишана погоре и наместо тоа, се префрли на контролниот модул на каросеријата за да ги контролира сијалиците за завртување на паркингот. Овие системи повремено спроведуваат еден вид тест за континуитет на сијалицата за да видат дали филаментите се недопрени. Ако замените блескаво сијалица со ЛЕД сијалица за запирање на паркингот во едно од тие возила и не само што ќе добиете лажни индикации за „исклучување на сијалицата“, исто така може да предизвикате секакви електрични проблеми, вклучително и затворена батерија и состојба без стартување. . Видете подолу.

GM издава билтен на LED светилки

GM издаде билтен за услуги за да се справи со изумрената батерија и неработните функции за старт/стоп на некои модели Acadia (VIN N) и XT5 од 2017 година. Инсталирањето на резервна LED сијалица наместо резервна сијалица со вжарено блескаво исто така може да предизвика проблем со осветлувањето на таблата со инструменти и прекинувачот.

Исто така види: Воланот не е центриран

Во билтенот, GM објаснува дека модулот за контрола на телото го следи колото на резервната светилка за да открие прекини на сијалицата со примена на нисконапонски сигнал на светилките. Заменувањето на резервните светилки со вжарено со резервни LED светилки предизвикува BCM да види погрешен повратен напон.

LED трепкачите, стоп светлото, задното светло и резервните сијалици предизвикуваат огромни проблеми

Со неправилно враќање напон, BCM го повторува сигналот одново и одново, што го спречува BCM да влезе во „режим на спиење“. Резултатот е испразнета батерија, инструмент табла и прекинувачпроблеми со осветлувањето на позадинското осветлување. Така, тие вешти LED светилки за трепкачи од 15 долари можат да завршат со завртување на електричните системи во вашето возило.

LED трепкачите, стоп светлото, задното светло и резервните сијалици не вредат

Зошто да платите повисока цена за LED сијалицата, да користите повеќе енергија и да го добиете истиот век на траење како обичната сијалица од 2 долари? Тоа е лудо! Додадете ги и електричните проблеми и тоа е само луд потег.

Еден ден индустријата за автомобили и LED светилки ќе го реши ова. Но, оваа генерација на LED светилки за трепкачи не е подготвена за ударен термин.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.