P2422 Honda, сервисен билтен на Honda 15010

 P2422 Honda, сервисен билтен на Honda 15010

Dan Hart

Поправете го P2422 Honda со сервисниот билтен на Honda 15-010

Што е Honda Service Bulletin 15-010 и поправете го P2422?

Honda издаде сервисен билтен 15-010 за да се обрати до P2422 код за проблеми на возилата наведени подолу. Неисправноста на P2422 — Заглавениот затворен вентил на канистерот EVAP е предизвикан од акумулација на нечистотија во цевката за вентилација на канистерот за јаглен EVAP. За повеќе информации за системите EVAP и како тие функционираат, видете ја оваа објава.

Возила на Honda погодени од сервисен билтен 15-010

Годишен модел на трим VIN опсег

2013-17 Accord All trim пакети и All VINs

2014-15 Accord Hybrid (No Accord Plug-in Hybrid) Сите комплет пакети и сите VINs

2017 Accord Hybrid (No Accord Plug-in Hybrid) Сите комплети пакети и сите VIN-ови

Службен билтен на Honda 15-010 поправете го P2422

Започнете со проверка на цевката за вентилација на канистерот за затнување од нечистотија и остатоци. Ако не можете да ги отстраните сите остатоци, заменете ги компонентите наведени подолу.

Комплет за одвод на канистер (Сите освен Accord Hybrid Accord) 06171-T2A-31506171- T3W-305

Спецификации за емисија на канистерски сет KA 17011-T2A-A0117011-A01

Исто така види: Спецификации за вртежен момент на навртките на Кадилак

Спецификации за емисија на канистери KL и Accord Hybrid emission спецификација T2A-L0117011-T3WA01

Retainer 17711-SNA-A 4>Филтерската кутија за канистер е вклучена во комплетот за одвод на канистерот. Нарачајте замена филтер-кутија од канистер само ако треба да ја замените.

Исто така види: Што е закуп на автомобил Пари фактор?

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.