P2187 P2189 Hyundai

 P2187 P2189 Hyundai

Dan Hart

Поправете го кодот P2187 P2189 на Hyundai

Ако најдете код за проблем P2187 P2189 Hyundai, не почнувајте да фрлате делови на проблемот. Двата шифра P2187- банка 1 систем слаб и P2189- банка 1 систем слаб може да ве одведат на погрешен пат да мислите дека имате проблем со испораката на гориво. Повеќето луѓе кои сами си го прават тоа започнуваат со менување на филтерот за гориво, проверка на притисокот на горивото или чистење на инјекторите за гориво.

Но, овие два P2187 P2189 Hyundai кодови за проблеми може да бидат предизвикани од неисправен вентил за прочистување на системот EVAP. Овој вентил е вообичаена точка на дефект. Кога вентилот ќе се отвори, доводот продолжува да ги цица пареите од горивото од канистерот за јаглен. Сензорот за кислород гледа богата смеса и наредува послаба смеса да компензира. Овие вентили, исто така, може да развијат пукнатини во цревото за вакуум од канистерот за јаглен до вентилот и од вентилот до доводот.

Ако имате алатка за скенирање со податоци во живо, проверете дали облогите за гориво се превисоки. Ако е така, штипнете ја линијата за вакуум до вентилот за прочистување на канистерот за да видите дали се менуваат. Ако е така, го најдовте вашиот проблем. Ако облогите за гориво се ниски или негативни, обидете се со истиот трик. Тоа ќе го блокира дополнителното гориво од канистерот. Ако тоа функционира, заменете го вентилот.

Исто така види: Дијаграми на серпентин појас на Audi 2016 година

За повеќе информации за тоа како функционира системот EVAP, прочитајте го овој пост

©, 2015 година

Исто така види: Алатка за отстранување на пружината на сопирачките

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.