P182E, тешко менување, без PRNDL дисплеј

 P182E, тешко менување, без PRNDL дисплеј

Dan Hart

Дијагностицирајте и поправете P182E, тешко менување, без PRNDL дисплеј

A P182E, тешко менување, без PRNDL состојба на екранот на возилата наведени подолу може да бидат предизвикани од неисправен внатрешен прекинувач на режимот. Прекинувачот за внатрешниот режим е новото име за она што го нарекувавме паркинг/неутрален прекинувач, кој потоа беше сменет во избирач на опсег на пренос.

P182E: Прекинувачот за внатрешен режим покажува неважечки опсег

IMS не означува валидна позиција на паркирање, рикверц, неутрална или опсег на возење за 7 секунди.

Како функционира прекинувачот за внатрешниот режим

Прекинувачот има лизгачки контакт прекинувач прикачен на преклопникот на менувачот вратило на рачката во внатрешноста на менувачот. Прекинувачот испраќа 4 влезови до контролниот модул на менувачот (TCM) за да покаже која позиција на менувачот ја избира возачот на менувачот. Влезниот напон во TCM е висок кога прекинувачот е отворен и низок кога прекинувачот е затворен за заземјување. Состојбата на секој влез се прикажува на алатката за скенирање како IMS. Претставените влезни параметри на IMS се опсег на пренос Сигнал А, Сигнал Б, Сигнал C и Сигнал P.

Кодот P182E може да се постави само ако:

Брзината на моторот е 400 RPM или поголема за 5 секунди.

Напонот на палење е 9,0 волти или поголем.

Шифри P0101, P0102, P0103, P0106, P0107, P0108, P0171, P0172, P0174, P0201, P02015, ,

P0204, P0205, P0206, P0207, P0208, P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0305, P0306,P0307,

P0308, P0401, P042E, P0722 или P0723 не се поставени.

Неисправен внатрешен прекинувач на режимот може да предизвика светилката за проверка на моторот и да ја зачува шифрата за дефект на P183E. Во некои случаи, PRNDL дисплејот престанува да работи бидејќи контролниот модул на менувачот не може да открие каква брзина сте избрале. Исто така, може да предизвика тешко префрлување, повторно затоа што е збунето околу тоа која брзина сте ја избрале.

Што се случува кога P182E се поставува

TCM наредува максимален притисок во линијата.

TCM ги исклучува сите соленоиди.

TCM ги замрзнува адаптивните функции на менувачот.

Исто така види: Тојота P0713

TCM го ограничува менувачот на рикверц и 5-та брзина.

TCM ја принудува спојката на конверторот на вртежниот момент ( TCC) OFF.

TCM ја инхибира функцијата Допрете нагоре/Допрете надолу.

Исто така види: Не работат бравите на лизгачките врати на караванот

TCM го инхибира рачното менување на брзините напред.

TCM го исклучува возачот од високата страна .

TCM овозможува управување со вртежниот момент.

GM издаде билтен за технички услуги PI0269B за да се реши проблемот

Возила погодени од PIO269B P182E

2009- 2011 Buick Enclave

2010-2011 Buick LaCrosse

2010-2011 Cadillac SRX

2009-2011 Chevrolet Equinox, Malibu, Traverse

2009-2011 GMC Acadia

2010-2011 GMC Terrain

2009 Pontiac G6, Torrent

2009-2010 Saturn AURA, OUTLOOK, VUE

Опремен со 6T70, 6T75 Automatic Пренос и изграден од февруари, 2009 година до јули, 2010 година

Поправете го P182E

Започнете сопроверка на прилагодувањето на менувачот

• Поставете ја паркирната сопирачка и заглавете ги тркалата.

• Потврдете дека рачката за избор на опсегот на менувачот е во положбата за паркирање.

• Потврдете ја трансмисијата рачката на менувачот е во паркинг позиција.

• Кај менувачот, повлечете ја прицврстувачката јака напред на кабелот за менувач. Потоа отпуштете ја штипката за прилагодување на кабелот за избор на опсег

• Потоа излизгајте ги двете половини од кабелот за избор на опсег додека не се отстрани целата слободна репродукција. потоа ослободете ја јаката за држење.

Повлечете ги двете половини од кабелот за избор на опсег во спротивни насоки за да потврдите дека подесувачот на кабелот е прицврстен. Проверете ја рачката за избор на опсегот на менувачот во сите селекции на брзина за правилно функционирање.

Потврдете го статусот на паркирање/неутрално во сите опсези

Проверете го PRNDL дисплејот за да видите дали работи и го прикажува правилниот избор на брзина . Ако нема екран, проверете го статусот на брзината на алатката за скенирање.

Заменете го прекинувачот за внатрешниот режим

Ако прилагодувањето не го реши проблемот,

Внатрешен режим прекинувач

заменете го прекинувачот за внатрешниот режим. Прекинувачот за внатрешниот режим е комплетна единица (лост, заштитник за рачно менување со склоп на прекинувач за положба на вратило.

За инструкции во PDF, видете ја оваа објава

За навистина лошо видео од you tube, видете го ова:

©, 2017

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.