P0521 нема притисок на маслото на манометарот

 P0521 нема притисок на маслото на манометарот

Dan Hart

P0521 нема притисок на маслото на манометарот — дијагностицирајте и поправете

Продавниците известуваат за голем број на GM мотори со P0521 без притисок на маслото на манометарот

состојба на 5,3L, 6,0L и мотори од 6,2 литри опремени со системи за управување со активно гориво (AFM). Шифрата за проблеми со перформансите на сензорот за притисок на моторното масло (EOP) P0521 може да биде предизвикана од неисправен сензор, заглавен AFM вентил за ослободување на притисокот на маслото или талог во моторот. Еве како да се дијагностицира и поправи состојбата на P0521 без притисок на маслото на манометарот

Тестирајте го сензорот за притисок на маслото

Лоцирајте го сензорот за притисок на маслото на задниот дел од блокот на моторот. Исклучете го електричниот приклучок и потоа извадете го сензорот користејќи приклучок за сензор за притисок на маслото. Следно, извадете го, заменете го или исчистете го филтерот сместен под сензорот.

Прикачете механички манометар за притисок на маслото и вклучете го моторот. Ако притисокот на маслото се чита добро на механичкиот мерач, заменете го сензорот. Ако притисокот на маслото е сè уште низок или на 0, преминете на следниот чекор.

Проверете го притисокот на маслото на филтерот за масло

Отстранете го филтерот за моторното масло. Прикачете адаптер, а потоа вашиот механички манометар за притисок на маслото. Потоа вклучете го моторот и споредете го отчитувањето на притисокот на маслото со она од портата на сензорот. Ако притисокот на маслото кај адаптерот за филтер за масло е добар, но отчитувањето на притисокот кај сензорот за притисок на маслото е ниско, тоа е знак за делумно заглавен отворен AFM вентил за ослободување на притисокот на маслото илиталог во моторот.

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Ford Fusion 2011 година

Ако притисокот на маслото е низок и кај приклучокот на сензорот и кај адаптерот за филтер за масло, може да имате проблем со пумпата за масло, заглавен вентил за регулатор на притисокот на пумпата за масло, талог или олеснување на AFM вентил кој е заглавен во ширум отворената положба.

Исто така види: 2010 Ford F150 реле локации

©, 2019 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.