P050D сервисен билтен на Крајслер 1800110

 P050D сервисен билтен на Крајслер 1800110

Dan Hart

Поправка на P050D од сервисниот билтен 18-001-10

Chrysler издаде сервисен билтен 18-001-10 за да се справи со кодот за проблем P050D  Груб празен од студен почеток на возилата наведени подолу. НЕ вршете нормална дијагностика на батеријата, телото на гас или горивото додека не го извршите ажурирањето FLASH наведено подолу. Овој P050D е поставен поради софтверски проблем.

Што е шифра за проблеми со P050D?

За време на ладно палење, PCM ја следи разликата помеѓу температурата на амбиенталниот воздух и сензорот за температура на течноста за ладење на моторот со моторот во лер. Ако моторот е 50 RPM или повеќе под зацртаната брзина на мирување повеќе од 3 секунди и времето за напредување на искра е над прагот на неуспех повеќе од наведеното ограничување, PCM ќе постави P050D шифра за проблеми со ладен почеток.

Погодени возила

2008 – 2010 Town & Country and Plymouth Grand Voyager со 4.0L мотор и 62TE пренос изграден пред 12.09.2009 или

2010 Dodge Journey со 2..7L или 3.5L мотор изграден пред 17.12.2009

2010 Chrysler Sebring, Avenger, Sebring Convertible со 2.7L или 3.5L мотор изграден пред 17.12.09

2009 Jeep Commander со 4.7L мотор

2009 Grand Cherokee со 4.7L мотор

Поправете го кодот за дефект на P050D

Репрограмирајте го PCM со ажурирање FLASH.

Ако кодот за дефект се врати по FLASH, проверете ги овие ставки:

P050D може да биде предизвикана од

Ограничен внес на воздух

Нисконапон на батеријата

Загадување на горивото

Преголем отпор во ETC

Изабено, газирано или замрзнато тело на гас

Исто така види: Претворете го системот Auto R12 во R134a

Неисправен PCM

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Форд Фокус од 2008 година

Како да добијте ажурирање FLASH

Сите дилери на Chrysler можат да обезбедат ажурирање на софтверот FLASH за да го поправат кодот за проблем P013A. Но, многу независни продавници исто така можат да го извршат ажурирањето. Контактирајте со локална продавница во независна сопственост и прашајте ги дали можат да направат блиц ажурирање на вашето возило.

Погледнете ја оваа објава за повеќе информации за ажурирањата на FLASH

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.