P0455, P0456 код на Jeep, Dodge

 P0455, P0456 код на Jeep, Dodge

Dan Hart

Што ги предизвикува P0455, P0456 кодот на Jeep, Dodge

Chrysler го издаде сервисниот билтен 25-002-15 REV. Б за да се обратите на кодот P0455, P0456 на возилата Jeep, Dodge наведени подолу. Светлото за проверка на моторот на овие возила може да светне и кога се скенира, да ги открие шифрите P0455, P0456.

P0455 EVAP System Large Leak

P0456 EVAP System Small Leak

Chrysler утврди дека неисправното црево на вентилот за прочистување на емисиите на испарување го предизвикува проблемот поради расцеп во цревото. Сплит спречува системот да се запечати правилно, така што компјутерот мисли дека имате истекување.

Возила погодени од сервисен билтен 25-002-15 REV. B

2015 (WK) Jeep Grand Cherokee

Исто така види: Инсталирајте амблем или значка на автомобилот

2015 (WD) Dodge Durango

Билтенот понатаму се однесува на возила изградени на или по 16 ноември 2014 година (MDH 1116XX) и на или пред 17 јануари 2015 година (0117XX).

Поправете го кодот P0455, P0456 на Jeep, Dodge

Ако вашиот датум на изградба и VIN се совпаѓаат со она што е наведено погоре, заменете ги деловите прикажани подолу со ажурирани делови на Chrysler.

68189065AD Црево, Purge Valve for 5.7 EZH engine

Исто така види: Проверете го запаленото светло на моторот, но без код

68189075AE црево, Purge Valve for 3.6 ERB engine

68189065AD за да се поправи P0456, P0456, код на Jeep, Dodge

68189075AE за поправка на P0455, P0456 код на Jeep, Dodge

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.