P0401 Форд возила

 P0401 Форд возила

Dan Hart

Поправете го кодот P0401 Ford Vehicles

Ако веќе не сте го направиле тоа, прочитајте го целосното објаснување за системот DPFE објавено овде. Ова е многу вообичаен код на возилата на Форд и може да ги излуди луѓето апсолутно. Немојте да се вшмукувате во фрлање делови на овој проблем. Тоа е навистина прилично едноставен систем.

Исто така види: Шара на антената на гумата — лента за заземјување на гумата

Компјутерот сака да знае дали вентилот EGR ја рециркулира количината на издувни гасови што му ги наложил. За да го провери тоа, DPFE проверува дали има промена на притисокот над и под пристаништето. Ја известува промената на PCM како промена на напонот. Ниту една промена или недоволна промена може да значи лош DPFE (и има МНОГУ такви), лош EGR вентил (не толку вообичаен) или премини кои се полни со акумулација на јаглерод од протокот на издувните гасови (многу често. )

Значи, еве како да ги решите проблемите на системот.

1) Започнете со проверка на напонот на DPFE со вклучен клуч и исклучен мотор. Тоа е базен напон. Исклучете го електричниот приклучок и проверете ја кафеавата/белата жица. Треба да гласи 5 волти.

2) Приклучете го конекторот и проверете ја кафената/светло зелената жица. Треба да биде 0,45-,60 волти (на постарите сензори со метално куќиште). Ако вашиот DPFE има пластично куќиште, побарајте 0,9-1,1 волти. Ако не ги гледате тие напони, заменете го DPFE, тоа е лошо.

3) Вклучете го моторот и повторно проверете го напонот на жицата Браун/Светлозелена. ТОА ТРЕБА ДА БИДЕ ИСТО како кога моторот е исклучен. Ако тоане е, вентилот EGR протекува и дозволува издувниот гас да тече во мирување. Тоа е не-не. Исчистете го или заменете го EGR вентилот.

4) Нанесете правосмукалка (рачна пумпа) на EGR. Напонот треба да се зголеми, во зависност од тоа колку вакуум ќе нанесете. Колку е поголем вакуумот, толку е поголем напонот. Плус, моторот треба да работи грубо и да изумре. Ако не видите поголем напон, или EGR не се отвора (што

можете да го проверите со отстранување и нанесување вакуум), или премините се затнати.

Значи, ПРЕД ДА СЕ ПОСЕТЕ И ДА КУПИТЕ НОВ EGR вентил, исчистете ги сите премини во телото на гасот, доводниот колектор и цевката egr. Потоа повторете го тестот #4 за да видите дали имате груб мотор кој работи. Ако моторот работи грубо, но сепак не гледате поголем напон, тогаш можете да го замените DPFE.

Исто така види: Алатка за дебеломер на задната сопирачка

© 2012

Зачувај

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.