P0341 Хонда

 P0341 Хонда

Dan Hart

Поправете го кодот P0341 Honda

Продавниците известуваат дека леплив електромагнет со променлива контрола на тајминг (VTC) може да биде причина за шифрите за проблеми P0341, P0301 и P0304 Возилата на Honda со мотор од 2,4 литри. За да го проверите соленоидот, прво извадете го од капакот за тајминг. Потоа нанесете напојување и заземјете го за да видите дали се движи слободно. Ако е така, тогаш отстранете го капакот на вентилот и проверете го синџирот за тајминг за да видите дали можеби скокнал заб. Исто така, проверете дали менувачот VTC не е заглавен во напредната положба

Други причини за HondsP0341

P0341: сензор за положба на брегаста осовина (CMP) и положба на коленестото вратило (CKP)

Откриена е погрешна фаза на сензорот

Оштетениот или растегнат синџир на тајминг може да биде предизвикан од ретки промени на маслото. Старото занемарено масло предизвикува брзо трошење на синџирот за мерење и растегнување над капацитетот на затегнувачот на ланецот да го зафати олабавувањето.

Тоа дополнително забавено синџир предизвикува активирачот за контрола на времето на вентилот (VTC) и запчаникот на издувната брегаста осовина да заостане, што резултира со P0341.

Исто така види: Разлика помеѓу соединението за триење и соединението за полирање

Проверете дали има оштетен или истегнат синџир на тајминг

Најлесен начин да проверите дали има растегнат синџир на тајминг е да ја измерите должината на шипката на автозатегнувачот. Ако е повеќе од 13,5 мм, имате истрошен/истегнат синџир за тајминг и треба да го замените.

Исто така види: Локации на модулот Форд Фокус 2009 година

1) Отстранете го капакот на вентилот за да го откриете запчаникот на брегаста осовина

2) Завртете го коленестото вратило во насока на стрелките на часовникот да го поставите #1 клипот на горниот мртов центар

Theбрегастите вратила треба да се усогласат како што е прикажано подолу

3) Потоа измерете ја должината на шипката за затегнување помеѓу телото на затегнувачот и дното на делот од рамната површина на затегнувачката шипка. Максималната должина е 13,5 mm или 0,53″. Ако шипката е подолга, ланецот се протега и мора да се замени

© 2012

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.