P0031 или P0037 Nissan Altima

 P0031 или P0037 Nissan Altima

Dan Hart

Поправете го кодот P0031 или P0037 Nissan Altima

Ако имате P0031 или P0037 код на Nissan Altima, гледате на проблем со грејачот на сензорот. Сензорите за кислород работат кога се на целосна работна температура. За да го забрза процесот на загревање, Nissan додава грејач модулиран со пулс. ECM ја пулсира моќноста на грејачот врз основа на брзината на моторот. Поради малиот проток на издувни гасови при ниски вртежи во минута, ECM диктира речиси 100% моќност на работниот циклус на грејачот. Како што се зголемува RPMS и протокот на издувни гасови го одржува сензорот загреан, ECM го намалува работниот циклус. ECM целосно го исклучува напојувањето на грејачите при брзини на моторот над 3.600 вртежи во минута.

Осигурувачот 15 (15А) го снабдува со енергија сензорот на црвената/жолтата жица. Проверете дали има 12 волти на таа жица додека работи моторот. Ако добивате 12 волти на грејачот, проверете дали е добро заземјување на црната жица. Земјата се пулсира со PCM. Ако не најдете заземјување кај сензорот, следете го назад до ECM и тестирајте таму. Ако ECM не обезбедува заземјување, можеби ќе треба да го замените PCM.

Исто така види: Наредба за отпуштање на Ford Explorer 4.6L V8 од 2008 година

Ако сензорот за кислород прима 12 волти и заземјува, тогаш грејачот во сензорот е лош.

Исто така види: Дијаграми за кутија со осигурувачи на Chevrolet HHR за 2010 година

© , 2015

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.