P0011 Субару

 P0011 Субару

Dan Hart

Поправете ја шифрата P0011 на Subaru

P0011 Subaru тајмингот на позицијата на брегаста осовина напредна или перформансите на системот Bank1

А P0011 Subaru кодот за проблеми се однесува на вентилот за контрола на протокот на маслото

Контролен вентил за масло/фајзер на камери/магнет за променлив тајминг на вентилот

што секој друг производител на автомобили го нарекува електромагнет со променливо тајмирање. Во случајот на кодот P0011 Subaru, целосната дефиниција е P0011 напредно времетраење на положбата на брегаста осовина или системски перформанси Bank1.

Во возило со променливо време на вентилите, PCM наредува импулсен сигнал до електромагнет кој пак пулсира притисокот на маслото до механизмот за активирање за да се унапреди или забави брегаста осовина и да се промени времето. Целиот систем зависи од тоа ВИЕ да го промените маслото навреме, бидејќи ако маслото се извалка или се појави тиња, таа тиња ќе ги затне екраните во соленоидите со променлив тајминг и ќе ги спречи да го регулираат притисокот на маслото до актуаторите.

Исто така види: Пруги на бришачите на шофершајбната

PCM наредува пулсирачки „работен циклус“ на секој од електромагнетниот систем, а потоа следи колку или напредување се случува во брегаста осовина, или со сензори или со следење на издувниот кислород. Во случајот на ова Субару, тој користи сензори на брегаста осовина. Бидејќи кодот P0011 Subaru се однесува на БАНКА 1, тоа е банката со #1 цилиндар. Значи она што се случува овде е дека компјутерот ја испраќа истата команда за унапредување или заостанување до соленоидите на двете страни, но БАНК 1 не реагира правилно.

Проверка заакумулацијата во електромагнетните екрани треба да биде вашата прва акција. Ако екраните се чисти, проверете дали има акумулирано масло во електричниот приклучок. Ако најдете масло таму, тоа е показател дека заптивката се влошила внатре во електромагнетниот систем.

Исто така види: Капацитет на Ford ладилно средство и тип на масло за ладење

©, 2015 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.