Отстранувач на бубачки - најдобар отстранувач на бубачки наспроти домашен

 Отстранувач на бубачки - најдобар отстранувач на бубачки наспроти домашен

Dan Hart

Најдобри производи и техники за отстранување грешки

Ајде да го сфатиме ова веднаш од почеток, тие домашни техники за отстранување грешки не функционираат (видете детали подолу). Ако навистина сакате да ги отстраните бубачките од вашата боја, купете вистински производи за отстранување на бубачки.

Што треба да знаете за прскање на бубачки

Кога бубачката ќе се сретне со предниот браник или областа на решетката, нивниот хитин и Егзоскелетот богат со протеини се распаѓа и нивните црева се распрснуваат на вашата боја. Нивната „крвта“ е кисела и содржи дигестивни ензими кои прават нивната внатрешност исклучително добро да се залепи на површините на возилото, особено ако се остават на површината повеќе од 24 часа. Колку повеќе се сушат цревата, толку е потешко да се отстранат остатоците. Всушност, ако се остават предолго на површината, киселините всушност можат да се врежат во бојата. Затоа некои експерти за нега препорачуваат да го поминете вашето возило низ перална секогаш кога ќе полните со бензин кога сте на долго патување за време на сезоната на бубачки.

Што ви е потребно за отстранување на бубачки?

Ефективниот отстранувач на бубачки мора прво да ги неутрализира органските киселини што ги остави зад себе од ударот од бубачка до браник. Следно, отстранувачот мора повторно да ги хидрира, да навлезе, да ги омекне и да ги олабави физичките хемиски врски помеѓу остатоците од бубачката и површината на возилото.

Лесите за сушење не работат како отстранувач на бубачки

Да , Знам дека ќе ги видите наведени на интернет како домашно отстранување на бубачки. Тие не работат. Не трошете време или пари на машина за сушењелистови за отстранување на прскање на бубачки. Зошто? Бидејќи во листот за сушење НИШТО не може да го неутрализира, проникне и отстрани прскањето од бубачки.

Лесите за сушење не се ништо повеќе од лист од неткаен полиестерски материјал кој е обложен со омекнувач, лубрикант и мирис кој се активира со топлина. Омекнувачот може да содржи кватернарна амониумова сол или омекнувач на база на силиконско масло. Омекнувачот и лубрикантот за ткаенини се ЦВРСТИ на собна температура и бара топлина на машината за сушење од околу 135°F за да се стопи од листот и да се избрише на вашата облека. Со други зборови, облогата на листот за сушење нема никаква способност за чистење!

Зошто луѓето мислат дека функционираат? Бидејќи тие се абразивни. Ако намокрите лист за сушење, водата станува омекнувач, но листот не содржи ништо за да го неутрализира или олабави прскањето од бубачки. Единственото нешто што го обезбедува листот за сушење е абразија. Значи, буквално ги бришете цревата од вашата боја.

WD-40 не е добар отстранувач на грешки

На листите со податоци за безбедноста на материјалот WD-40 се наведува неговата содржина:

• Алифатичен јаглеводород со низок парен притисок (во основа минерални жестоки пијалаци)

• Нафтено базно масло

• алифатичен јаглеводород

• Јаглерод диоксид (како погонско гориво)

Исто така види: Колку далеку можете да возите со резервна гума за крофна?

Растворувачот од минерали во WD-40 има одредена способност за омекнување, но нема никакви неутрализирачки агенси или сурфактанти, па затоа не е одличен производ за користење за отстранување на бубачки. Тоа не е ни приближно ефективно какодруги производи дизајнирани специјално за отстранување на грешки. Луѓето го препорачуваат затоа што сите имаат тенденција да имаат WD-40 лежејќи низ куќата.

Meguiares Bug Remover & Отстранувач на катран G1805

Содржина на отстранувач на бубачки Meguiares

Бутоксиетанол растворувач

Сурфактант натриум олефин сулфонат

C12-15 алкохоли етоксилиран сурфактант

Исто така види: Симптоми на лоша дебеломер на сопирачката

Натриум метасиликатно алкално средство за чистење

Сега зборуваме за некои вистински компоненти за отстранување на бубачки. Имате неутрализатор, растворувач и повеќе сурфактанти за хидратација, омекнување и одврзување на цревата.

Прскајте ја пената Mequiares Bug Remove на прскалката за бубачки и оставете ја да кисне пет минути пред да ја отстраните со крпа од микрофибер. НЕ нанесувајте на влажна површина.

Mothers Speed ​​Foaming Bug Remover & Бр. производ за отстранување на катран: 16719

Содржина на Mothers Speed ​​Foaming Dem Remover

2-Бутоксиетанол растворувач

Погон и неутрализатор на изобутан

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.