Отстранете ја заглавената свеќичка

 Отстранете ја заглавената свеќичка

Dan Hart

Како да отстраните заглавена свеќичка

Со подолг век на траење на свеќичката, не е невообичаено да наидете на заглавена свеќичка. Но, ако вложите голема сила за да ја отстраните заглавената свеќичка, можете исто така да ги отсечете конците во главата на алуминиумскиот цилиндер, а тоа е ГОЛЕМА поправка. Отстранувањето на заглавената свеќичка без оштетување на главата на цилиндерот бара време и трпение. Завртете го ова и ќе бидете во светот на повредени со сметка за поправка од 500 до 1.200 долари. За да го земете полека и да ги следите овие упатства чекор по чекор за да ја отстраните заглавената свеќичка.

Купете висококвалитетно масло за пробивање на 'рѓа

Повеќето од вас мислат дека WD-40 е масло што продира. тоа не е. Тоа е лубрикант за општа намена и според мое мислење е маргинален пробив на 'рѓа. Ако сериозно сакате да ја отстраните заглавената свеќичка без оштетување, купете вистинско висококвалитетно масло што продира во 'рѓа како кое било од овие: PB Blaster, Течен клуч, Knock'er Loose и Freeze-off. Најдете ги тие производи во кој било домашен центар или продавница за автоделови.

Започнете со натопување

Издувајте ја прашината или нечистотијата околу свеќичката (не т сакате да ги врзе конците или подоцна да падне во цилиндерот). Потоа пукајте либерален спреј околу основата на свеќичката. Почекајте најмалку 30 минути пред да се обидете да ја завртите свеќичката.

Потоа обидете се со четвртина вртење

Немојте да мислите дека 30-минутното натопување ќе ви овозможи да ја затворате свеќичката правилно надвор од главата. Тоанема. Но, тоа ќе ви овозможи да го поместите приклучокот за 1/8 до ¼ вртење, и тоа е она што го сакате. Ставете го приклучокот за свеќичка на приклучокот и обидете се да го исклучите за ¼ вртење. Ако сè уште не се помрднува, обидете се да го затегнете ¼ кривина. Целата поента на оваа вежба е да се поместат нишките доволно за да може пенетрантот на 'рѓа да се втурне во нишките. Откако ќе се сврти приклучокот, додадете повеќе масло што продира за 'рѓа. Продолжете да вртите додека не наидете на отпор. Потоа СТОП и додајте повеќе продорно масло.

Затегнете

Знам дека ова нема смисла, но затегнете ја свеќичката додека не се зацврсти. Додајте повеќе пенетрирачко масло.

Олабавете повторно додека не наидете на отпор

Додајте повеќе продорно масло.

Повторете го чекорот за затегнување/олабавување/продорно масло додека не излезе приклучокот

Исчистете ги навоите на свеќичката во цилиндерот за да отстраните колку што е можно повеќе продирање на 'рѓа. Користете сува крпа за да го впиете маслото. Потоа попрскајте го седиштето и конците со средство за чистење на сопирачките за да ги отстраните сите траги од маслото.

Исто така види: Ослободувањето на бравата на менувачот е заглавено

Сушете се со компримиран воздух

Поставете ја новата свеќичка

Потоа инсталирајте ја новата искра приклучок. НЕ премачкувајте ги конците со средство за заштита од запирање, освен ако тоа конкретно не го препорача производителот на свеќичката. Исто така, користете вртежен клуч за да го добиете точниот вртежен момент.

©, 2019 година

Исто така види: Отстранете ги скршените столпчиња за издувни гасови на Ford 4.6, 5.4 & засилувач; 6,8 мотори

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.