Отстранете ја соголената навртка

 Отстранете ја соголената навртка

Dan Hart

Како да ја отстраните соголената навртка за навртки

Ако имате соголена навртка, ќе ви покажам неколку начини како да ја отстраните. Но, прво треба да одредите дали вашата навртка е затворена или не. Навртките со капачиња имаат украсна хромирана, црна или друга фенси боја која е поставена над оригиналната навртка за да ги покрие навоите на навртката на тркалото и да обезбеди поубав изглед.

Капите на навртките за навртките полесно се лепат од навртката со отворен крај навртка бидејќи целата капа е направена од потенок метал. Користете го штекерот со погрешна големина еднаш и можете да заокружите преку аглите на капакот и да ја соголите навртката.

Отворете ја завршната навртка со конусно/заострено седиште

Навртка за навртка со капаче со хром

Зачувај

Капа и навртка за навртка

Оголена капа на навртката

Отстранете ја соголената навртка со капаче

Ако соблечете навртка со капаче и сте користеле метрички штекер, префрлете се на штекерот SAE со најблиска големина за подобро да се вклопите (или обратно). Ако тоа не функционира, земете чекан и мало ладно длето за да го отсечете капачето на навртката. Потоа користете го острото длето

Најдете совршено добра навртка под украсното капаче.

Исто така види: Симптоми на истекување на дихтунзите на садот за масло

сечилото за да ги исечете страните на тенкото метално капаче. Отстранете го капачето и ќе најдете совршено добра навртка со остри агли. Најдете го штекерот со вистинска големина и ќе се вратите во бизнисот.

Отстранете ја соголената навртка со отворен крај

Ова е малку потешко. Може да се обидете да се префрлите од метрички во SAE приклучоци или обратноза да добиете подобар стисок. Но, ако тоа не функционира, најдобро е да го запрете она што го правите и да купите специјален штекер за отстранување на навртките. Тие функционираат така што се затегнуваат на навртката додека применувате сила спротивно од стрелките на часовникот. Колку посилно се вртите, толку посилно се грицкаат во соголената навртка.

Приклучниците за отстранување на навртките со соголени навртки доаѓаат во два стила: обратни спирални флејти и обратна навој. Открив дека стилот со навој работи подобро, но е многу потешко да се започне. Се чини дека приклучокот за навртка во стилот на обратна спирална флејта започнува веднаш, но се чини дека не гризе толку агресивно откако ќе се вклучи. Само за да знаете, вадењето на соголената навртка од внатрешноста на штекерот е многу полесно со спиралниот стил со брави.

Зачувај

Зачувај

©, 2012

Зачувај

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Cadillac Escalade од 2004 година

Зачувај

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.