Неуспех на AC компресорот најчести причини

 Неуспех на AC компресорот најчести причини

Dan Hart

Неуспехот на компресорот за наизменична струја најчести причини

Автоматските компресори за наизменична струја можат да го издржат животниот век на возилото ако системот за наизменична струја се одржува добро. Меѓутоа, ако ги игнорирате предупредувачките знаци или вршите поправки на наизменична струја без да ги разберете целосните импликации, всушност може да предизвикате предвремено откажување на компресорот за наизменична струја.

Исто така види: Локации на модулите на Форд Еџ 2009 година

#1 Причина за дефект на компресорот за наизменична струја  — Недостаток на подмачкување.

Системите за автоматско наизменична струја испуштаат разладно средство и кога ладилното средство истекува, истото и лубрикантот. Ако користите комплет за напојување со наизменична струја, за да го наполните системот без претходно да го евакуирате и додадете повеќе масло, ќе го користите AC компресорот со слабо подмачкување. Тоа ќе предизвика забрзано абење и дефект.

#2 Причина за дефект на компресорот за наизменична струја — црна смрт предизвикана од киселини

Кога автоматскиот систем за наизменична струја испушта ладилно средство, тој исто така акумулира надворешен воздух и влага. Влагата и ладилното средство не се согласуваат добро. Водата се меша со маслото за ладење и формира тиња и киселина. Тињата и киселината ги трошат заптивките на компресорот предизвикувајќи алуминиумски честички да течат низ системот. Кога компресорот конечно ќе се откаже, целиот систем е обложен со црна слуз, наречена црна смрт.

Исто така види: 2010 Шевролет кобалт кутија осигурувачи дијаграми

#3 Причина за дефект на компресорот со наизменична струја — преполнување

Преполнувањето предизвикува AC компресорот да работи многу понапорно од нормалното, предизвикувајќи внатрешен дефект

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.