Нерамномерно абење на гумите - што го предизвикува?

 Нерамномерно абење на гумите - што го предизвикува?

Dan Hart

Содржина

Што предизвикува нерамномерно абење на гумите?

Двете најчести причини за нерамномерно абење на гумите се недоволно надувување и проблеми со усогласувањето. Но, прекумерното надувување може да предизвика и нерамномерно абење на гумите, како и возење на истрошени амортизери/потпори. Еве како изгледа секоја нерамна состојба на гумата, што ја предизвикува и како да ја поправите.

Гумите што се носат на левиот и десниот раб — Нерамномерно абење на гумите предизвикано од недоволно надувување

Сите гуми губат дел од количина на воздух. Ако не го проверите притисокот во гумите и не го надополните препорачаниот притисок, предвреме ќе ја истрошите шарата на десната и левата страна на гумите.

Под -надуеноста предизвикува гумата да работи жешко и да пука

Под надувување предизвикува абење на рабовите и топлински пукнатини

Покрај истрошеноста на левата и десната рамена на гумата, при надувување предизвикува гумата да виткање и загревање, што предизвикува гумата да се деградира и пука. Ова најчесто се нарекува сува гниење. тоа не е. Тоа е грешка на сопственикот предизвикана од возење со недоволно напумпани гуми.

Какво е чувството при надувување?

Под надувување ви дава малку помеко, но помалку одговорно возење. Може да забележите мало задоцнување при движење на воланот. Тоа е затоа што страничниот ѕид на гумите толку многу се витка што не може да реагира правилно. Дополнително, дополнителната флексија на гумата го зголемува отпорот при тркалање што ја намалува вашата километража на гориво

Гумите што се носат во центарот, но не и на рабовите — Нерамна гумаабење предизвикано од недоволно надувување

Преголемото надувување предизвикува спротивен тип на абење на гумите. Зголемениот воздушен притисок малку ја менува формата на гумата, правејќи ја да добие форма на крофна, така што гумата вози главно по средишната шарка. Бидејќи возите само на дел од шарата, средишната шарка се истроши побрзо.

Покрај брзото и нерамномерно абење на гумите, прекумерното надувување го зголемува растојанието за сопирање, особено на влажни коловози. Тоа е затоа што шипките и блоковите на шарите ја канализираат водата до работ на гумите. Но, рамената на гумите се креваат од патот кога гумата е премногу надуена, што драматично ја намалува способноста на гумата да ја отстранува водата. Тоа ја зголемува можноста за хидропланирање и зголемено растојание за сопирање.

Преголемото надувување, исто така, предизвикува забрзана суспензија и абење на воланот

Преполната гума е потешка и обезбедува погрубо возење, а поцврстата гума има помалку амортизирање способност при преминување преку нерамнини и удирање во дупки. Така, компонентите на суспензијата кружат почесто, предизвикувајќи забрзано абење. Вашите топчести спојници, потпори/удари, краевите на шипките и контролните чаури на рацете се истрошуваат побрзо ако возите со надуени гуми.

Исто така види: Работи дупнати гуми - може да се поправи?

Како е чувството на инфлација?

Ќе го почувствувате секој удар на патот. Дупките ќе го потресат целото возило. Возилото може да се чувствува поодзивно поради поцврстите странични ѕидови. Ќе добиете малкуподобра километража поради помалиот отпор на тркалање. Но, што и да заштедите во бензин, ќе потрошите во забрзана суспензија и замена на компонентите на воланот.

Едниот раб на гумата се троши - колку позитивната или негативната камбер предизвикува нерамномерно абење на гумите

Што е Камбер и како тоа предизвикува нерамномерно абење на гумите?

Камбер е навалување навнатре или нанадвор на горниот дел од гумата. Ако камерата е исклучена, вашите гуми ќе се истрошат или на внатрешниот раб од негативната или на надворешниот раб од позитивната камера

Штом ќе се истроши работ на гумата, гумата е компромитирана. Поставете го вашето возило порамнето и потоа заменете ги истрошените гуми.

Какво е чувството за носење на камбер?

Неправилно камерење предизвикува трошење на работ на гумата, предизвикувајќи гумата да зафати мраз форма на крем конус. Абењето на Camber гумата може да предизвика влечење на страна. Ако постојано го корегирате управувањето и секогаш е во иста насока, можеби ќе треба да го прилагодите вашиот камер.

Вашите блокови на шарите на гумата се истрошени под агол — Нерамномерно абење на гумите предизвикано од негативен или позитивен прст

Аголот на прстите се однесува на тоа дали предните рабови на вашата гума се насочени право напред, кон центарот на возилото или насочени нанадвор.

Наједноставниот пример за агол на прстите е да го насочите чевелот кон еден страна и турнете го по земјата. Ќе го истрошите предниот раб на чевелот во заостреношема.

Екстремен пример на блокови на шарите со пердуви

Исто така види: Спецификации за вртежен момент на навртката на Nissan

Како се чувствува несоодветен агол на прстите?

Ќе се чувствувате како возилото да се повлекува на едната страна или ќе се чувствувате како секогаш да треба да го коригирате управувањето.

Аголот на прстите може да биде исклучен на предните или задните тркала, или на двете

Кога палецот е исклучен на задните тркала, блоковите на шарата се згрчуваат и потоа се ослободуваат, предизвикувајќи гумата малку да скокне и да се забие во гумата. Раздвојувањето може да биде предизвикано и од истрошени удари и потпори.

Нерамномерно абење на гумите предизвикано од несоодветен агол на прстите

Кога аглите на камерата и прстите се исклучени, гледате екстремно абење и пердуви на едната страна од гумата.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.