Наредба за отпуштање на Ford Escape 2.3L 2008 година

 Наредба за отпуштање на Ford Escape 2.3L 2008 година

Dan Hart

2008 Ford Escape 2.3L Firing Order

2008 Ford Escape 2.3L Firing Order

Факти за 2008 Ford Escape 2.3L Engine Firing Order

The 2.3L ( 140 CID) 4-цилиндричен мотор ги има следните карактеристики:

Двојна надземна брегаста осовина

Четири вентили по цилиндар

Секвенцијално повеќепортно вбризгување гориво (SFI)

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на GMC Acadia 2008 година

Алуминиумска глава на цилиндар

Блок на алуминиумски цилиндри

Електронски систем за палење со калем на приклучок 4 калеми за палење

2008 Ford Escape 2.3L информации за свеќичката

Свеќичката SP541A

Разот на свеќичката 0,049-0,053 ин

Вртежен момент на свеќичката 9 ft/lbs

Завртките на калемот за палење 71 IN/lbs

2009 Ford Escape 2.3 Engine Firing Order

Наредба за палење 1-3-4-2

2008 Ford Escape 2.3L Oil Спецификации

SAE 5W -20 премиум синтетичко мешано моторно масло или целосно синтетичко запознавање Ford Spec: WSS-M2C930-A

Исто така види: P0152 сензор за кислород

Пополнете капацитет 4,5 qts со промена на филтерот

2008 Ford Escape 2,3L Спецификации за течноста за ладење

Motorcraft® премиум златно средство за ладење на моторот со горчлив агенс VC-7-B, CVC-7-A (Канада) со Ford Spec: WSS-M97B51-A1

Стандарден менувач 5,3 quarts

Auto пренос 6,3 кварти

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.