Наредба за отпуштање Ford Explorer 4.0L 2009 година

 Наредба за отпуштање Ford Explorer 4.0L 2009 година

Dan Hart

Наредба за палење Ford Explorer 4.0L 2009

Факти за наредбата за палење на моторот Ford Explorer 4.0L од 2009 година

Моторот 4.0L SOHC има:

Единечни брегасти осовини над глава

Секвенцијално повеќепортно вбризгување гориво (SFI)

Систем за палење без дистрибутер

Глави на алуминиумски цилиндри

Леано железо, блок на цилиндри од 60 степени V

Дигалка

Уникатна конфигурација за тајминг на моторот

2009 Ford Explorer 4.0L информации за свеќичката

Тип на свеќичка AGSF24N

Разот на свеќичката 0,052- 0,056 ин

Вртежен момент на свеќичките 13  ft/lbs

Завртки за калем за палење 53 IN/lbs

2009 Ford Explorer 4.0L Наредба за палење на моторот

Наредба за палење 1-4-2-5-3-6

Исто така види: Кога да се заменат роторите на сопирачките

2009 Ford Explorer 4.0L Спецификации на масло

SAE 5W-30 премиум синтетичко мешано моторно масло или целосно синтетички состанок Ford Spec: WSS-M2C929-A

Пополнете капацитет 5,0 qts со промена на филтерот

Исто така види: Моторот на вентилаторот нема да се исклучи

2009 Ford Explorer 4.0L спецификации на течноста за ладење

Motorcraft® Premium Gold Ладење за мотор со горчливо Состанок на агентот VC-7-B, CVC-7-A (Канада) Ford Spec: WSS-M97B51-A1

4.0L Eng – w/o Auxiliary Climate Control 12.20QTS.

4.0 L Eng – со помошна контрола на климатизацијата 13,90QTS.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.