Најдобри механички алатки

 Најдобри механички алатки

Dan Hart

Најдобри механички алатки за сам и механика

Мои препораки за најдобрите механички алатки

Во текот на годината користев Craftsman, SK, Snap-On, Mac, Matco, GearWrench, Harbour Freight и Kobalt од Lowes. Нема сомнение дека најмногу ми се допаѓаат моите Snap-On алатки. Чувството и финишот се неверојатни, но мојот паричник воопшто не ги сака. Имајќи предвид дека повеќето луѓе кои сами ќе си направат никогаш нема да купат Snap-On, Mac или Matco, еве го мојот став за останатите брендови и моите избори за најдобрите механички алати.

Но, прво, одредена историја на брендовите на механички алатки

Некои од најголемите производители на алатки поседуваат повеќе од само една марка на алатки. Еве список на кој ги поседува брендовите. Ќе ја започнам секоја листа со брендот на нивните механички алатки

APEX Tool Group

Марки на алатки за механика: GearWrench и KD Tools,

Други брендови на алатки: Weller, Airetool, Apex, Atkins, Belzer, Campbell, Cleco, Collins, Crescent, Delta (Truck Boxes), Diamond, DGD, Doler, Dotco, Erem, Geta, H.K. Porter, Iseli, Jacobs Chuck, Jobox, K&F, Lufkin, Master Power, Mayle, Metronix, Niagara Tools, Nicholson, Plumb, Quackenbush, Recoules, Sata, Spline Gauges, Utica, Weller, Wiss, Xcelite

Идеални брендови на алатки

SK Hand Tools, Ideal, Anderson Power, Casella Measurement, Pratt-Read, Trend Communications,    Western Forge

Алатки од брендот Kobalt одLowes

Марки на алатки за Snap-On

Snap-on, Acesa, ATI, Bahco, Blue Point, CDI Torque, Irazola, Irimo, Lindstrom, Palmera, Sioux, Wanda,   Williams

Марки за рачни алатки Stanley Black и Decker

Марка CRAFTSMAN, поранешна сопственост на Sears

FACOM • MAC Tools • Proto • Sidchrome • Stanley • Irwin • Lenox • Hilmor • Pastorino

Подбрендови на Ирвин: Hanson, Marathon, Marples, Quick-grip, Record, Speedbor, Strit-Line, Vise-Grip, Unibit

Станли Блек и Декер брендови на ковчег за алатки

List • Vidmar • USAG

Stanley Black and Decker брендови на електрични алати

DeWalt • Porter Cable • Bostitch • Powers

Техтроник индустриски (TTI) брендови на алатки

Рачни алати за харт (за конструкција), стилето (чекани, алати за удар) Ниво на Empire

Techtronic Industries (TTI) Марки за електрични алати

Рјоби, Милвоки, AEG, Харт,

Марки на апарати за Techtronic Industries (TTI)

Dirt Devil, Homelite, Hoover, Vax

Марки на алатки Textron

Greenlee, Klauke, Paladin, Rothenberger

Што ми се допаѓа и што не ми се допаѓа кај алатките за механика Craftsman

Ајде да се соочиме со тоа; Некогаш беше марката алатка за „направи сам“ и

Стандардна рачка за брзо ослободување занаетчија

почетна механика. Ќе отидевте во продавница на Sears, ќе купите што ви треба, ќе дополните кога ви требаше повеќе и ќе направите размена преку шалтер ако имате скршена алатка. Но, имаше два клуча за успехот на Занаетчијабренд; 1) Продавниците на Sears беа насекаде и 2) размената преку шалтер работеше добро.

Но Sears го нема и брендот Craftsman сега им припаѓа на Стенли Блек и Декер. Можете да го најдете Craftsman во продавниците на Ace Hardware и во некои други продавници. НО, добивањето замени со гаранција веќе не е толку лесно. Еве ја постапката за добивање замена за гаранција:

„За да го добиете гаранциското покривање наведено подолу, вратете го производот кај продавачот од кој е купен. Покриеноста ќе се исполни во согласност со процедурата за размена на гаранција на малопродажбата и може да биде предмет на ограничување на бројот на дозволени артикли по замена“. craftsman.com/customer-care/warranty-information#point1

Тоа значи дека ако сте ја купиле алатката од продавница за хардвер Ace, подлежите на политиката за враќање на продавницата. Ако сте го купиле преку Интернет, ќе мора да ја следите и политиката за враќање на продавачот. Што значи ова е дека ќе добиете бесплатна замена ОТКАКО ќе ја искашлате сметката и ќе ги платите трошоците за испорака; во некои случаи и на двата начина.

Во прилог на прашањето за гаранцијата е сега поограничениот избор. Продавниците на мало имаат многу поограничен избор на алатки за занаетчии. Сакате специјална алатка за занаетчија како што е флексибилна глава или фин заб заби? Среќно да го пронајдете во локалниот Ace Hardware.

На крај, и ова е мало лупење, јас лично мислам дека Craftsman ковани со дувањесе глупости. Отстранувањето на приклучоците од нивното гнездо бара алатка за да се извади. Плус, бравите и шарките прерано се кршат. Ако купувате комплет алат, сакате куќиштето да функционира правилно за да можете да ги внесувате и извадите парчињата без борба и сакате шарката и бравите да траат.

Што ми се допаѓа и што не ми се допаѓа кај GearWrench механички алатки

GearWrench прави одлични алатки. Тие изгледаат добро, се чувствуваат добро и функционираат

стандардна рачка за брзо ослободување GearWrench

Исто така види: Продавница за автоделови проверете ја дијагностиката на светлото на моторот

одлично. Да, тие чинат повеќе од другите брендови, но тие исто така даваат вредност. Негативната страна? Мора да ги купите преку Интернет или во одредени продавници за малопродажба на автомобилски делови и хардвер. Ограничен избор во малопродажбата.

Што ми се допаѓа и што не ми се допаѓа кај алатките за механика SK

Да го тргнеме ова од патот; Ги САКАМ моите SK алатки. Тие изгледаат добро, се чувствуваат добро и работат одлично. Среќно да ги пронајдете локално и уште подобра среќа да добиете замена со гаранција.

СК Стандардна крцкалка (без брзо отпуштање)

Кобалт механички алатки од Lowes

Во мојот Мислење, алатките за механика на Кобалт порано беа тотални глупости. Но, тие инвестираа многу во редизајнирање на целата нивна линија на механички алатки Кобалт. Ги користев и мислам дека не само што работат исто толку добро, ако не и подобри од алатките на Craftsman, туку имаат и подобра вредност ако ги купите на продажба.

Лоус навистина обрна внимание на деталите кога го редизајнираше линијата алатки за механика на Кобалт.Приклучоците се кодирани во боја за да означуваат метрички наспроти SAE. Големината на штекерот е ласерски гравирана на страна, наместо да се печати со микроскопски броеви на дното на штекерот. Тие се целосно полирани. Истото важи и за клучевите од брендот Kobalt.

Но, најдобриот дел е нивната постава на крцкалки. Изберете од 72 и 90-заби

Исто така види: 2007 Ford Focus Switch Locations

Корбалт со брзо ослободување со 90 заби

старечки. Рачка со 72 заби обезбедува лак за нишање од 5°, а лак со 90 заби обезбедува лак за нишање од 4°. Тоа значи дека можете да ги турнете овие крцкалки на тесни места и да ротирате само малку за да добиете уште еден залак за да ја олабавите или затегнете навртката или завртката. Тоа е ОГРОМНА зделка.

Евтините крцкалки со 30 заби имаат лак за нишање од 12°. Среќно да работите со нив во тесни точки.

Дали финиот заб е исто толку силен како и крупен заб?

Да! Мит е дека финиот заб запчаник не може да го издржи истиот вртежен момент како крупен заб. Ако тенок заб и крупен заб се изработени според истите ANSI спецификации, и двете можат да се справат со истиот вртежен момент. Период! Па, зошто некој би сакал крупна запчаница? Добијте го? Никој не би.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.