Меурчиња и испакнатини на гумите

 Меурчиња и испакнатини на гумите

Dan Hart

Што предизвикува меур или испакнување на гумите?

Ударите предизвикуваат оштетување на ременот, а оштетувањето на ременот предизвикува испакнување

Дупките и бакнежите на рабниците може сериозно да ги оштетат челичните ремени во вашите гуми. Ударот може да предизвика одвојување на ременот, предизвикувајќи испакнување или може да ја пробие внатрешната обвивка предизвикувајќи меур. Во секој случај, гумата е оштетена без поправка.

Исто така види: Ford Escape без почеток

Исто така види: Спецификации за вртежен момент на навртката на Subaru

Возењето на испакнатост или меур од гума е опасно

Кога челичниот ремен ја пробива внатрешната обвивка , воздухот тече помеѓу радијалните слоеви и страничниот ѕид, предизвикувајќи меур. Ако продолжите да возите во оваа состојба, воздухот ќе се премести на други делови од страничниот ѕид, што ќе резултира со катастрофален дефект.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.