Локација на вентилот за одвод на радијаторот

 Локација на вентилот за одвод на радијаторот

Dan Hart

Каде е вентилот за одвод на ладилникот?

Многу луѓе кои самите си го прават тоа сакаат да ја исплакнат течноста за ладење на својот автомобил и првата пречка на која наидуваат е да го најдат вентилот за одвод на радијаторот. Вентилот, наречен petcock, се смени од старите денови кога беше направен од месинг со рачка „Т“. 2>Локација на вентилот за одвод на радијаторот

Новите вентили за одвод се пластични и се дизајнирани со превртување - доколку радијаторот има таков. .“

И тоа е поентата; повеќето производители на автомобили го елиминираа вентилот за одвод на радијаторот од нивните радијатори.

Зошто нема вентил за одвод на радијаторот?

Тоа е навистина прилично едноставно. Прво, вентилите за одвод на радијаторот никогаш не се користат од професионални механичари. Ако продавницата ќе испушти систем за ладење, тие ќе инсталираат маичка за испирање и ќе прикачат опрема за испирање. Ако треба да направат одвод и да го наполнат радијаторот, ќе го олабават стегачот на цревото на долната цевка на радијаторот и само ќе го извадат цревото. Целата течност за ладење од радијаторот и долниот дел на моторот брзо се испушта со помош на таа техника. Тогаш механичарот едноставно повторно го инсталира долниот црево на радијаторот и повторно го полни системот. Целата процедура за одвод трае околу 5 минути.

Исто така види: Бакарна маст за сопирачки против запленување

Отворањето на вентилот за одвод на радијаторот може да предизвика ГОЛЕМИ проблеми

Но, што ако вашиот радијатор има вентил за одвод? Па, мојот совет е: НЕ ОТВОРАЈ! Пластичен одводвентилите обично имаат рамен дел за извртување и О-прстен мијалник на крајот од вентилот. Со текот на времето, О-прстенот се заварува на седиштето на вентилот за одвод. Кога ќе се обидете да го отворите вентилот, може да наидете на неколку навистина лоши сценарија:

1): Бидејќи О-прстенот е заварен на седиштето, рамниот дел се извртува и се откинува. Сега вентилот не може да се отвори.

2): Вентилот се отвора малку и рамниот или се откинува или стеблото на моторот се откинува, оставајќи дел од стеблото внатре во вентилот. Течноста за ладење почнува да истекува и нема начин да се запре. Понекогаш можете да го отстраните скршениот дел со клешта за игла и потоа да купите стебло на вентилот за замена. Сепак, тоа значи патување до продавница за автоделови. Дали имате второ возило за тоа патување? И, дали автоделовите го складираат тој конкретен вентил? Ако не можете да најдете заменливо стебло на вентилот, ќе мора да го замените радијаторот. Цена - најмалку 200 долари ако сами го замените или до 600 долари ако треба да го однесете во продавница. О, тогаш е полнењето за влечење.

Која одвод на радијаторот е во вашиот радијатор? Каде ќе најдеш замена на краток рок?

3) Го пукаш резервоарот. Имајте на ум дека поновите течности за ладење се хемикалии со долг век на траење, така што веројатно нема да ја менувате течноста за ладење 5 или 10 години. Пластичните резервоари на модерниот радијатор може да станат кршливи и да пукнат ако нанесете стрес на извртување на вентилот за одвод.Зошто ризикувате да го оштетите совршено добриот радијатор.

Еве како да го испуштите радијаторот

Олабавете ја стегачот на цревото на долната цевка на радијаторот. Ако се работи за стегач за погон на црви, користете шрафцигер за да го олабавите. Ако се работи за пружинска клешта со постојано затегнување, користете клешта со пумпа со лизгачка вилица или специјална клешта за отстранување на стегачот за црево за да ја отворите стегачот и да ја оддалечите од вратот на радијаторот.

Клешти за отстранување и монтирање на стегачот за пружинско црево

Следно, излизгајте ја алатката за отстранување на цревото за радијатор помеѓу цревото и вратот и излизгајте ја околу

OTC 4521 Алатка за вадење црево Нов

вратот за раскинување на врската помеѓу цревото и вратот. Потоа извртете го цревото и оставете го да се исцеди течноста за ладење.

Отстранувањето на долниот дел од цревото на радијаторот отстранува повеќе течност за ладење

Над дното на радијаторот обично се наоѓа цевковод за одвод на радијаторот. Така, дури и ако можете да го отворите, не го испуштате целосно радијаторот. Затоа продавниците секогаш го отстрануваат долниот дел од цревото на радијаторот. Тоа го испушта целиот радијатор И поголемиот дел од течноста за ладење од моторот.

©, 2017

Исто така види: Џип без стартување

Заштедете

Заштедете

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.