Локации на модулот Ford F150 2010 година

 Локации на модулот Ford F150 2010 година

Dan Hart

Локации на модулите Ford F150 за 2010 година

Повеќето уреди на Ford Module може да се обноват и целосно

Ford контролниот модул за каросерија

да се програмираат од обновувачот. Поради барањето да се програмира контролен модул на вашиот точен VIN, едноставно не е добро да се купи модул за ѓубре преку обновената единица. Едноставно направете пребарување за обновувач во ваша близина и контактирајте го за цените и способностите за програмирање

Најдете многу други информации за вашето возило Ford.

За да најдете дијаграми со осигурувачи, кликнете овде

Исто така види: Кодови на Kia OBD2

За да најдете локации на реле, кликнете овде

За да најдете локации на сензори, кликнете овде

За да најдете локации на модулите , кликнете овде

За да најдете локации на префрлување, кликнете овде

За да најдете налог за отпуштање, кликнете овде

2010 Ford F150 Module Locations

Accessory Protocol Interface Module (APIM) Центар на цртичка.

Модул против блокирање на системот за сопирање (ABS) Лево предниот дел од моторниот простор.

Аудио контролен модул (ACM) Центар на цртичка.

Модул за обработка на аудио дигитален сигнал (DSP) под централната конзола.

Контрола на брзината на моторот на вентилаторот Десна страна на цртичката.

Модул за возачко седиште (DSM) под возачкото седиште.

Двоен модул за седишта со контролирана клима (DCSM) под совозачкото седиште.

EGR системски модул (ESM) Горниот лев преден дел од моторот.

Исто така види: 2.0L Ecoboost GTDI 4 цилиндричен Ford Firing Order

Контролен модул на пумпата за гориво (FP) Во близина на резервоарот за гориво.

Центар на цртичка на модулот на системот за глобално позиционирање (GPSM).

Модул за греење на седиштата (лево задно) Зад левото задно седиште.

Модул за греење на седиштата (патник) под совозачкото седиште.

Модул за контрола на внатрешното осветлување (ILCM) Заден дел од влезната конзола.

Систем за класификација на патници (OCSM) под совозачкото седиште.

Модул за помош при паркирање (PAM) Лев крај на цртичка.

Склоп на прекинувач за палење на пасивниот трансивер против кражба.

Модул Power Running Board (PRB) Десен заден дел од кабината.

Контролен модул за погон (PCM) Десен заден дел од моторниот простор.

Модул со сензор за дожд Централниот преден дел на покривот.

Контролен модул за ограничувања (RCM) под централната конзола.

Модул за отворање на покривот Панел на покривот.

Центар на цртичка на модулот за телематика.

Читач на врски со алатки Левата страна на задниот панел.

Модул за контрола на сопирачките на приколката (TBC) Левата страна на цртичката.

Контролен модул за пренос на куќиште (TCCM) Десен удар.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.