Локации на модулите на Ford Explorer 2008 година

 Локации на модулите на Ford Explorer 2008 година

Dan Hart

Локации на модулите на Ford Explorer 2008

Повеќето уреди на Ford Module може да се реконструираат и целосно

Ford контролниот модул за каросерија

да се програмираат од обновувачот. Поради барањето да се програмира контролен модул на вашиот точен VIN, едноставно не е добро да се купи модул за ѓубре преку обновената единица. Едноставно направете пребарување за обновувач во ваша близина и контактирајте го за цените и способностите за програмирање.

Најдете многу други информации за вашето возило Ford.

За да најдете дијаграми со осигурувачи, кликнете овде

За да најдете локации на реле, кликнете овде

За да најдете локации на сензори, кликнете овде

За да го најдете модулот Локации, кликнете овде

За да најдете локации за префрлување, кликнете овде

За да најдете налог за отпуштање, кликнете овде

Исто така види: Најдобри механички алатки

Локации на модулите Ford Explorer 2008 и локации на модулот Sport Trac Ford Explorer 2008 и локации на модулите Mercury Mountaineer 2008

Контролен модул ABS лево предниот дел од моторниот простор.

Исто така види: Резервна дигалка за гуми

Систем против блокирање на сопирачките ( ABS) Модул лево предниот дел од моторниот простор.

Модул за возачко седиште на возачкото седиште.

EGR системски модул Горниот дел на моторот.

Контролен модул за погон на четири тркала Зад десната страна на цртичка.

Контролор за брзина на моторот на предниот вентилатор Центар на единицата HVAC.

Модул за двигател на пумпата за гориво (освен Sport Trac) На десниот столб „D“.

Возач на пумпата за гориво Модул (Sport Trac) Под десен заден дел на возилото.

Homelink Module Center предниот дел напокрив.

Модул HVAC (DATC) Зад долниот центар на цртичката.

Модул за сензор за класификација на патниците (OCS) под совозачкото седиште.

Модул за помош при паркирање (PAM) на десен столб „D“.

Модул за воздушно перниче за патници Зад десната страна на цртичката.

Пасивен трансивер против кражба на управувачкиот столб.

Модул Power Running Board (PRB) Над десниот простор на тркалото.

Контролен модул за погон (PCM) (4,0L) Мотор од десната страна.

Контролен модул за погон (PCM) (4,6L) Десна страна на моторот.

Модул за заден бришач Центар на вратата за подигнување.

Контролен модул за врзување (RCM) под конзолата на централниот под.

Модул за отворање на покривот Централна предна страна на покривот.

Сателитски дигитален аудио приемник Систем (SDARS)

Модул зад десната табла за удар.

Модул на странични воздушни перничиња (лево) Левата страна на задниот дел на возачкото седиште.

Модул за странични воздушни перничиња (десно) Десно страна на задниот дел на совозачкото седиште.

Модул за електронска контрола на сопирачките за приколка Зад левата страна на цртичката.

Контролниот модул на менувачот (TCM) Десна страна на менувачот.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.