Лепак за прозори на автомобилот

 Лепак за прозори на автомобилот

Dan Hart

Лепак за прозорците на автомобилот

Ако вашиот прозорец е залепен на водилки за прагови или штипки за појаси, потребен ви е специјален лепак за прозорците на автомобилот. Многу луѓе што сами си купуваат обична епоксидна смола и ја користат. Но подоцна, кога стаклото ќе се одвои од појасот или штипката, тие мора да ја раскинат вратата и повторно да ја поправат.

Суперлепак, горила лепило и епоксидна продавница за хардвер нема да работат. 3M Automix Channel Bonding and Sidelite Adhesive е лепилото што го користат производителите на автомобили и компаниите за стакло за автомобили. Специјалниот лепак за прозорците на автомобилот има 4 до 5 минути отворен век и време на возење од еден час (за неподвижни стакла - подвижните прозорци мора да се стврднат 24 часа пред употреба).

3M епоксидот е специјално дизајниран за врзување стакло со метал или пластика на возила

Се препорачува за стационарни или подвижни стакла апликации. Нанесете со 3M Performance Manual Applicator (дел број 08190) и 3M™ статичка млазница за мешање (дел број 38191).

Како да користите 3m стаклено лепило

1) Исчистете го страничниот стаклен канал од нечистотија, масло, маснотии и влага. Отстранете ја рѓата на металните површини. Глувирајте голи метални површини. Потоа исушете темелно.

2) Исчистете го прозорското стакло со средство за чистење стакло. Исушете се темелно.

3) Ставете го стаклото во каналот и прицврстете го со лента

4) Со помош на млазницата за мешање, истиснете еднакви делови од деловите А и Б и нанесете го лепилото на каналот / клип за појас и стаклото. Завршете ја оваа операцијаво рок од 3 минути.

Исто така види: Кобалт P0102

5) Оставете го лепилото да се намести 24 часа пред да го користите.

Лепилото за лепење канали 3M може да го најдете овде за околу 25 долари или побарајте 3M 08641 лепило

Исто така види: 2011 Acura Serpentine појас дијаграми

© 2012

Зачувај

Зачувај

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.