ЛЕД-светлото за сопирање предизвикува мртва батерија на Acadia, без состојба на стартување

 ЛЕД-светлото за сопирање предизвикува мртва батерија на Acadia, без состојба на стартување

Dan Hart

LED стоп-светлото може да предизвика мртва батерија на Acadia, без состојба на стартување

Дали сте поставиле LED сопирачко светло, трепкач или светла за рикверц во вашата GM Acadia и сега имате испразнета батерија, без состојба на стартување? Честитки, вие самите го предизвикавте проблемот.

GM утврди дека LED светилките може да бидат причина за мртва батерија, неработен систем Start/Stop и група инструменти со проблеми со позадинското осветлување.

Многу возилата имаат функција за „исклучување на светлото“ каде што модулите го мерат отпорот или падот на напонот за трепкачите, паркирните и стоп светлата. Бидејќи LED светилките немаат влакно, отпорот и падот на напонот ќе бидат различни, со што системот за исклучување на светлината ќе помисли дека сијалицата е изгорена. Производителите на LED диоди нудат дополнителни отпорници за да го имитираат отпорот и падот на напонот на типична блескаво сијалица. Ако вашето возило користи метод на отпор или пад на напон, отпорникот може да работи за вас.

Но, не сите производители на автомобили ја користат таа рута за тестирање на исклучување на светлината. Всушност, многу возила на GM користат сосема поинаков метод. Ако на пример инсталирате LED трепкачи, паркирни и сопирачки светла во Acadia, може да откриете дека сте создале сопствена батерија на Acadia, без услови за стартување. Еве зошто инсталирањето LED светилки не функционира.

Системот за исклучување на светлината кај многу возила на GM работи со примена на сигнал за низок напон на сијалицата, наместо типичниот напон на батеријата од 12 волтивообичаено се испорачува. Со оглед на тоа што дополнителните отпорници се дизајнирани за напон на батеријата, тие ќе вратат погрешно отчитување на модулот за контрола на телото (BCM).

BCM останува буден ако користите LED светилки

Откако BCM прима со неточна повратна вредност, ќе продолжи да го следи колото што го спречува BCM да премине во режим на мирување што ја троши батеријата. Испуштената батерија предизвикува состојба без стартување, неправилно осветлување на таблата со инструменти и нефункционална функција за старт/стоп.

Поправете ја батеријата на Acadia, без состојба на стартување

Ако сте ги замениле сите светилки со замени за LED, отстранете ги и повторно инсталирајте ги светилките со вжарено. Потоа наполнете ја батеријата. Ако проблемот исчезне, причината биле LED светилките.

Нема добра причина да користите LED светилки за сопирачки, LED светилки за трепкачи или LED паркинг светилки

Општо земено, тоа е лоша идеја да ги доградите LED светилките наместо светилките со вжарено, дури и ако користите отпорници. Прво, тоа не е исплатливо. Никогаш нема да ги надоместите трошоците за замена на LED светилка во споредба со цената на светилките со вжарено. Второ, во многу случаи, заменувањето на блескаво сијалица со LED единица всушност може да предизвика големи електрични проблеми како што е прикажано погоре. Трето, освен ако не купувате ЛЕД сопирачки светла, трепкачи или сијалици за рикверц од реномиран снабдувач, шансите се тие да не траат ни приближно до објавениот век. Тоа не е коло-на одборот (COB) што не успее, тоа е двигателот на LED. Квалитетните ЛЕД драјвери чинат повеќе отколку што работат на мелниците од Кина. ПАЗЕТЕ СЕ од евтините замени.

Исто така види: P0128 Форд Фокус

©, 2019 година

Исто така види: Дијаграми за осигурувачи на Форд Еџ од 2009 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.