Квалитетно стакло на шофершајбната резервно

 Квалитетно стакло на шофершајбната резервно

Dan Hart

Квалитет на стаклото на шофершајбната

Стаклото на шофершајбната е повеќеслоен производ каде што лист од пластика е сместен помеѓу два листа калено стакло. За производство, рамен лист стакло е поставен на врвот на заоблената форма дизајнирана специјално за еден автомобил. Се додава рамен лист пластика, а потоа втор рамен лист стакло.

Во овој момент сендвичот се наоѓа над закривената форма, бидејќи листовите се сè уште рамни и крути. Следно, целиот „сендвич“ се става во печка и се загрева. Стаклените листови и пластиката се загреваат и тонат во форма, добивајќи ја заобленоста на формата. По одреден временски период, трите слоја се врзуваат. Потоа, ламинираното стакло нежно се лади за да ја одржува својата форма.

Така се правеше стаклото од шофершајбната. Денес, со сите нови барања на напредните системи за помош на возачот (ADAS) и Heads Up (HUD), производството на стаклото на шофершајбната е многу променето.

Изработката на OE и заменето стакло на шофершајбната станува посложена

Pilkington Automotive Glass Replacement (AGR) обезбедува квалитетни производи од стакло произведена од оригинална опрема (OEM) на професионалци за замена на автостакла низ Соединетите Држави, со пазари кои се прошируваат во Канада и Мексико. Според Бил Џорџ, директор за деловно планирање во Пилкингтон Северна Америка, правењето стакло за шофершајбната е „огромна и драматична промена. Се барашенавистина да останеме пред технологијата. Имаме можност да го направиме ова бидејќи наддаваме за целата работа на оригиналната опрема (OE), така што бараме пет до седум години за да можеме да видиме дека ќе се појави. Толку многу помина, имавме многу преуредување во погоните и ги заостривме нашите спецификации за изведба за да ги исполниме барањата на производителите на возила, како што е промената на оптичкиот квалитет - ова беше значајно. Искривувањето во стаклото може да дојде од пливањето и или квалитетот на процесот на изработка - и тоа мора да исполнува сè поголема оптичка спецификација. печки. Во типична високо способна печка може да имаме стотици грејни елементи за да можеме точно да го свиткаме стаклото. Со поновите ADAS стакло мора речиси да го удвоите тоа. Тоа е само оптичкиот квалитет, а камоли контрола на свиткување и обликување. Моравме да направиме значителни прилагодувања и сè уште се менуваме бидејќи доаѓа повеќе технологија - особено со проширената реалност каде што сликата е половина од должината на шофершајбната итн.“ — интервју со Бил Џорџ во октомври 2019 година на agrrmag.com

Што е различно со новото стакло?

Многу луѓе се обидуваат да направат разлика помеѓу стаклото на шофершајбната OE кое го содржи логото на производителот на автомобили и стаклото за резервни производи што не. Сепак, тоа е неправилноспоредба. Клучната точка помеѓу двете е дали резервното стакло ги исполнува истите спецификации за OE стакло за заобленост, оптичка јасност и инфра-црвен пренос во опсегот од 405 nm. Или стаклото одговара на ОЕ или не. Фактот дека или го има логото на OE или не е неважен.

Ако стаклото ја нема точната заобленост и оптичка јасност, тоа нема да се калибрира правилно или можеби нема да работи како што е дизајнирано за да спречи падови. Сепак, исто толку важна како и квалитетот на стаклото е и инсталацијата. Стаклото мора да се монтира во возилото на точното место, а камерата и радарскиот систем мора да бидат поставени совршено за да функционираат системите ADAS.

Кој прави квалитетно стакло на шофершајбната?

Тоа е навистина тешко прашање. Тоа е како да прашате кој прави квалитетни влошки за сопирачките? Дали одите само според името на брендот иако секој производител на влошки за сопирачки нуди неколку различни нивоа на квалитет, од евтини економични влошки за сопирачки, до OEM до премиум?

Значи, прашањето не е брендот. Наместо тоа, дали се придржува до спецификациите за OE, како и со Федералниот стандард за безбедност на моторни возила 205 (или FMVSS 205 накратко) застаклување на шофершајбната за проѕирност и јачина на стаклото, плус Федерален стандард за безбедност на моторни возила 212 (или скратено FMVSS 212 ) што наведува колкава сила треба да издржи ветробранското стакло за време на несреќа?

Покрај тоа, дали е конкретно дизајнираноне само за годината, марката и моделот на возилото, туку и за карактеристиките ADAS вклучени во тоа конкретно возило. Потоа, тука е прашањето за комфорните карактеристики. Многу производители на автомобили сега користат акустично стакло за да ја намалат бучавата од патот и да го подобрат звучниот систем на возилото.

За жал, немам одговор за тоа кој го прави најдоброто стакло. Може да побарате од инсталацијата на стаклото кој го прави стаклото и дали производителот е голема компанија како Pilkington, Saint-Gobain Sekurit (SGS), Carlite, Pilkington, PPG, Mopar и AP Tech. Но, како што можете да видите подолу, барем една од компаниите наведени како резервни производители, исто така, произведува стакло за General Motors.

Други производители на стакло за ветробранско стакло

ASAHI GLASS Co. МАРКА: AGC

Asahi Glass Company е основана во 1907 година. AGC поседува повеќе од 50 компании во Европа и Азија. Концерн е официјален снабдувач на стакло за најголемите јапонски производители на автомобили. ASAHI GLASS Co ги поседува оригиналните заштитни знаци на нивното автомобилско стакло: Splintex, Asahi, Temperlite, Lamisafe и AP Technoglass.

Исто така види: Црвена свеќичка електрода и изолатор

FUYAO (Hong Kong) Co., Ltd. МАРКА: Fy

Fuyao Group е корпорација за заедничко вложување основана во 1987 година во Фужоу специјализирана за производство на автомобилско безбедносно стакло и е првата трговска компанија во Кина котирана на Шангајската берза во 1993 година. Fuyao (Hong Kong) Co., Ltd. основана во Хонг Конг во декември 1994 година, компанијата е одговорна за увоз иизвозен бизнис на Групацијата Фујао. Групацијата Фујао е најголемиот, најнапредниот производител и најголемиот извозник на автомобилско стакло во Кина. Денес, FUYAO автомобилското стакло успешно се извезува во Азија, Америка, Австралија, Европа, вклучувајќи ги Украина и Русија.

Splintex Distribution МАРКА: Glaverbel

Splintex Distribution припаѓа на групата компании Glaverbel. Тој е снабдувач на многу европски автомобилски гиганти. Произведено стакло од полирани стаклени листови (проѕирно стакло со рамни паралелни површини, со природна сјајна површина и видливост што не изобличува).

БРЕНД Guardian: Guardian

Компанијата Guardian е основана во 1932 година со седиште во Мичиген, САД. Компанијата има 19 фабрики за автомобилско стакло. Обемот на произведени производи е 1 000 000 чаши годишно. Guardian го снабдува General Motors.

Nippon Glass МАРКА: NIPPPON SHEET GLASS

Nippon Glass Company е основана во 1918 година. Nippon Glass снабдува стакло само на транспортерите на јапонските автомобилски погони и речиси не произведува производи за секундарен пазар. Од 2006 година, компанијата Nippon Sheet Glass го држи блокот на акции на компанијата Pilkington.

JAAN BRAND: JAAN

JAAN е основана во јуни 1991 година во Кошалин (Полска). Компанијата произведува шофершајбни брендирани Nordglass. Денес JAAN има 29 филијали во земјата.

Olimpia AutoGlass МАРКА: Olimpia

Olimpai Auto Glass еедна од најстарите и водечки компании во индустријата за стакло во Турција, која произведува автомобилско, индустриско, архитектонско стакло и странични прозорци со лизгачки стакла за сите ознаки на автобуси, минибуси, тракторски кабини итн.   Olimpia врши производствени активности според DOT-739 (САД), ECE Регулатива 43 (Белгија), ISO-EN-9002 (TSE), TS-917 (TSE), TS-11502 (TSE) стандарди.

Pilkington МАРКА: Pilkington

Pilkington е еден од најголемите светски производители на стакло и производи за застаклување. Основана во 1826 година, Pilkington е лидер во глобалната индустрија за рамно стакло.

PPG BRAND: PPG

Pittsburgh Plate Glass Company (PPG) е основана во 1883 година. PPG со седиште во Питсбург е глобална снабдувач на бои, премази, оптички производи, специјални материјали, хемикалии, стакло и фибер стакло. Компанијата има повеќе од 100 производствени капацитети во Северна и Јужна Америка, Азија. PPG имаше развиено мрежа во Европа, но неодамна беше во сопственост на јапонската  Asahi Glass.

Sekurit Saint-Gobain МАРКА: Saint-Gobain SEKURIT

Sekurit Saint-Gobain е основана во 1665 година во Париз да се направи стакло за Салата на огледалата во палатата во Версај. Денес Saint-Gobain Sekurit има 55 стаклари во сите делови на светот и ги снабдува своите производи со секој втор автомобил во Европа и еден од пет во светот. Saint-Gobain Sekurit работи на сите континенти, со 37% од производите продадени воЕвропа, 43% – во Америка, 16% – во Азија, 2% – во Африка, 2% – во Австралија и Нов Зеланд. порасна и стана водечки производител на ламинирано и зацврстено безбедносно стакло за автомобили во Јужна Африка. Компанијата е главен извозник на заменливо стакло за автомобили во Африка, Европа, САД, Блискиот Исток и Далечниот Исток и во многу наврати е прогласувана за „Извозник на годината“.

Soliver   BRAND: S

Soliver Group е независна групација на компании со приватен капитал. Започна во 1937 година како бизнис со стакло на големо во Розелар (Западна Фландрија). Денес, вкупниот производствен капацитет на автомобилско стакло е повеќе од шест милиони единици годишно.

Исто така види: Хонда тешко се менува

StarGlass

Tamglass

XYNIY Automobile Glass Co, LTD МАРКА: xyg

Safelite и Guardian се широко користени резервни брендови. Но, забележете дека Guardian произведува и OEM ветробрански стакла за да не можете автоматски да претпоставите дека нивните производи не се квалитетни со OE.

Heshan Zhengda, Dongguan Brightpower и Shiyan Huachao се кинески производители на резервни шофершајбни. Сепак, тие прават резервни шофершајбни што се однесува до Европејците и Американците. Но, во Кина и другите земји од Далечниот Исток тие се всушност ОЕМ.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.