Корола P2757

 Корола P2757

Dan Hart

Поправете го Corolla P2757

Toyota издаде сервисен билтен T-SB-0150-16 за решавање на кодот за проблеми со Corolla P2757 на Toyota Corolla 2014-2019 година опремен со CK313 CVT менувач. Поправката ја коригира шифрата на проблемот P2757 Контрола на притисокот на спојката Перформанси на електромагнетниот вентил на конверторот на вртежниот момент (Shift електромагнетниот вентил SL)

Ново куќиште на вентилот на менувачот Corolla

Toyota издаде редизајнирано тело на вентилот за да го поправи проблемот со Corolla P2757 и поправката е покриена со гаранцијата на фабричката погонска единица од 60 месеци или 60.000 милји.

Еве кои делови ќе ви требаат сами да го поправите ова

35410-12871 Склопување на каросеријата Вентил за пренос

35168-12091 Дихтунзи, Тава за масло на менувачот

35145-07010 Дихтунзи, куќиште за менувачот

90301-22019 прстен.

90301-06004

08886-02505 ATF CVT FE приближно 6-литри

Заменете го телото на вентилот за да го поправите Corolla P2757

1. Исцедете ја CVT течноста

2. Отстранете ги 16-те завртки на тавата и потоа садот за менувач

3. Отстранете ја преостанатата заптивка од менувачот

4. Исчистете ги остатоците од одводната тава користејќи нова CVT течност за менувачот. НЕ користете средство за чистење сопирачки за чистење на садот

5. Отстранете ги трите завртки што ја држат цедилката за масло до телото на вентилот. Еден болт е подолг од другите два. Забележете ја локацијата на долгата завртка.

6. Отстранете го о-прстенот од цедалката

7. Отстранете ја завртката и температурата на маслотосензорска стегач. Отстранете го о-прстенот од сензорот за температура на маслото. Со помош на клешта со игла, откачете ги сите пет конектори од телото на вентилот.

8. Отстранете ги 13-те завртки од телото на вентилот, забележувајќи ја локацијата на трите различни должини на завртките. Потоа извадете го телото на вентилот и заптивката од куќиштето на менувачот

9. Нанесете Toyota MP маст или CVT течност на новата заптивка на телото на вентилот и поставете ја на куќиштето. Потоа инсталирајте го телото на вентилот, држејќи го хоризонтално за да спречите рачниот вентил да падне

10. Рачно затегнете ги сите завртки

11. Со помош на вртежен клуч, затегнете ги сите завртки на телото на вентилот на 10,8-Nm

12. Премачкајте ги новите О-прстени со CVT течност и повторно инсталирајте ги сензорот за температура на маслото, стегачот и завртката

13. Повторно поврзете ги електричните конектори

14. Ставете нов о-прстен на цедалката за масло и инсталирајте ги, затегнувајќи ги завртките на цедалката на 10,8 Nm

Исто така види: Остри шумови од моторот при стартување

15. Поставете нова заптивка на садот за масло и 16 завртки. Затегнете на 7,8 Nm. Монтирајте ја преливната цевка

16. Монтирајте го приклучокот за прелевање и заптивката и затегнете ги на 40-Nm

17. Пополнете го менувачот следејќи ја процедурата за рачна продавница

Исто така види: Ослободувањето на бравата на менувачот е заглавено

18. Исчистете го кодот за проблеми

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.