Користите приклучок за гума или гума откако ќе се испразни?

 Користите приклучок за гума или гума откако ќе се испразни?

Dan Hart

Можете ли да приклучите гума откако ќе се испразни?

Не можете да приклучите гума со приклучок за гума откако ќе се испразни без да ја симнете гумата и да проверите дали има внатрешно оштетување. Возењето на дупната гума може да предизвика оштетување на страничниот ѕид и пределот на зрната што не е секогаш видлива однадвор.

Ова се очигледни знаци на оштетување на страничниот ѕид од возење со дупната гума

Но, што е со ВНАТРЕШНОТО оштетување?

Еве пример на сосема нова издишана гума која е дупната со дупка која може да се поправи.

Надворешниот страничен ѕид НЕ покажувал знаци на оштетување. Ако мислите дека можете едноставно да ја приклучите оваа гума, размислете повторно!

Но, таа беше возена на кратко растојание. 3>

Испитајте го моделот на абење на пилата во близина на зрното на гумата. Тоа е предизвикано од триење на тркалото со превитканиот дел од зрното.

Исто така види: Зошто ми е вклучено светлото за проверка на моторот и дали е сериозно?

Потоа погледнете ја прашкастата гума што е избришана од таа област за пила. Оваа гума е ТЕШКО компромитирана. Ако едноставно сте ја приклучиле оваа гума, би возеле на смртна замка.

За целото видео одете на страницата на YouTube на South Main Auto Repair  на //www.youtube.com/watch?v=WxnkGiAOOhM& feature=youtu.be

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Ford Flex 2010 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.