Кога не вреди да го поправите вашиот автомобил?

 Кога не вреди да го поправите вашиот автомобил?

Dan Hart

Кога не вреди да го поправате вашиот автомобил?

Поставете пандемски совети за тоа кога не вреди да го поправате автомобилот се разликува од советите пред пандемијата.

Во нормален нов/половен автомобил на пазарот, советот кој преовладуваше беше да го поправите стариот автомобил доколку цената на поправката ја надминува моменталната вредност на возилото. Со други зборови, не заменувајте мотор или менувач во стар автомобил каде што цената на моторот или менувачот е повеќе отколку што вреди автомобилот. Но, со толку високи цени на нови и користени автомобили во моментов, факторите за донесување одлуки се сменија. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да се движите низ процесот на донесување одлуки на тековниот пазар.

Не мешајте ги трошоците за одржување со неочекуваните трошоци за поправка

Нормалното одржување не е поправка

Кочниците, ремените, гуми, амортизерите, потпорите, батериите и испирање на течности НЕ се поправаат; тие се нормално одржување. Тоа се трошоци за абење што ќе ги направите со секое користено возило што ќе го купите. Секако, трошоците се фактор во процесот на донесување одлуки доколку се потребни повеќе ставки за одржување во исто време. Но, ако одлучите да не ги извршувате овие работи за одржување, драматично ќе ја намалите вредноста на вашиот сегашен автомобил кога ќе се обидете да го продадете или да го разменувате.

На нормален пазар никогаш не би размислувале да купите нов возило само затоа што на твоето му требаа нови гуми. Затоа, не правете „купи ново или чувај“ на овој сегашен пазар врз основа на истите тие видовинормални трошоци за одржување.

Сепак, неочекуваните дефекти на главните компоненти ја менуваат играта

Неочекуваниот дефект на моторот или преносот е друга приказна. Овие поправки лесно може да чинат од 4.000 до 9.000 долари. Затоа, нормално е да се запрашате дали треба да ја прескокнете поправката, да го отфрлите вашето сегашно возило и само да купите ново/половено возило.

Еве неколку совети за тоа кога не вреди да го поправите вашиот автомобил

Колку ќе треба да потрошите за да го замените вашето возило со нов или користен автомобил?

Цените на нови и користени автомобили се високи во моментов, така што ќе платите премногу. Дали можете да си дозволите аванс и месечни исплати наспроти трошоците за поправка на вашето тековно возило? Дури и ако можете да си дозволите ново возило, во рок од една година или нешто повеќе, цените на новите и користените автомобили најверојатно ќе се намалат, а вие ќе бидете во иста позиција; должи повеќе отколку што вреди возилото. Значи, овие следни прашања се навистина важни

Исто така види: Комплети за поправка на положбата на педалот за гас

Каква е севкупната состојба на вашето тековно возило?

Ако сте одржувале нормално одржување, имате добри гуми, сопирачки, амортизери итн. и каросеријата и суспензијата се во добра состојба, можеби вреди да се стави замена на мотор или менувач, дури и ако тие поправки чинат повеќе од моменталната книговодствена вредност на вашиот автомобил. Тоа е затоа што знаете како сте го одржувале вашето возило и знаете како работи. Со други зборови, ѓаволот што го знаете е веројатно подобар од ѓаволотнемате.

Следно, проценете го телото, суспензијата и рамката

Ако имате оштетување на телото или сериозна 'рѓа, ќе се сквотите ако се обидете да го продадете. И, нема да добиете ништо од осигурувањето ако ставите нов мотор, а потоа влезете во сериозна несреќа. Ако каросеријата, рамката или суспензијата не се во добра форма, едноставно не вреди да се вложат големи пари за да се поправат моторот или менувачот.

Каква е состојбата со внатрешноста и додатоците?

• Дали седиштата и цртичката се во добра состојба?

• Дали функционираат електричните додатоци? Електрични седишта, загреани седишта, озвучување, електричните прозорци.

• Состојба HVAC— Дали AC и грејачот работат?

Ако овие функции за удобност во внатрешноста не работат и тие се важни за вас, тогаш веројатно не вреди да се инвестира во нов мотор или менувач.

Конечно, признајте дека наоѓањето квалитетен користен автомобил е многу тешко во моментов

Недостигот од користени автомобили ги принуди дилерите да купуваат користени автомобили директно од јавноста наместо нивните вообичаени канали (трговија, поврат на закуп и аукции). Многу од автомобилите кои се продаваат во приватна продажба се пандемични возила кои се неискористени и сервисирани веќе 2 години. Значи тие се во прилично лоша форма. Семејствата не се ослободуваат од своите најдобри автомобили; тие ги продаваат најстарите возила во најлоша форма.

Покрај тоа што купуваат од јавноста, дилерите го гребат дното на бурето ипродажба на повторно насловени и „измиени“ возила за спасување од поплави, град и урагани. Шансите да се заглавите со едно од овие возила се прилично големи освен ако не ја завршите домашната задача пред да купите.

Телото може да изгледа добро, но ако рамката и суспензијата изгледаат вака, треба да пешачите далеку

Ако одлучите дека не вреди да го поправате вашиот автомобил и сакате нов/половен автомобил, направете ја домашната задача

Купувањето добар користен автомобил отсекогаш било предизвик, но сега е уште полошо . Мора да бидете многу повнимателни кога купувате возило по пандемијата. Еве што да проверите.

• Земете автомобил-факс и следете ја сопственоста. Најдете ја локацијата на претходните сопственици и проверете ги датумите на сопственост. Потоа побарајте какви било природни катастрофи што се случиле во тие области за време на датумот на сопственост. Може да откриете дека возилото е оштетено во поплава, ураган, торнада итн.).

Исто така види: Како функционира погонот на сите тркала

• Проверете дали има знаци на „измиен“ наслов. Дали возилото е префрлено низ неколку држави во обид да се исчисти титулата за да може да се препродаде откако ќе биде прогласена за спасувачка?

• Конечно, платите за преглед пред купување од реномирана продавница пред да купите. Нека продавницата провери дали има знаци на голема работа на телото, знаци на поплави или ресетирање на компјутерот.

©, 2023

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.