Хонда Ратл

 Хонда Ратл

Dan Hart

Honda Element Rattle и Honda CR-V Rattle Fix

Ако имате Honda Element Rattle или Honda CR-V Rattle и бучавата доаѓа од задниот дел на возилото во близина на задниот диференцијал, шансите дали гледате во истрошен заден диференцијален динамички амортизер. Оваа компонента ги изолира вибрациите од задниот диференцијал и го спречува нивното пренесување на каросеријата.

Honda Element Rattle и Honda CR-V Rattle се случуваат кога гумената черупка се истроши и двата дела контактираат еден со друг правејќи метал - штракаат до метал.

Поправи за Honda Element Rattle и Honda CR-V Rattle

Заменете го задниот диференцијален динамички амортизер

Купете замена на заден диференцијален динамичен амортизер од Honda (дел # 50716-S9A-000 $117,42 или Dormanproducts.com (дел # 924-441 $50 од Amazon). Еве каде се наоѓа на возилото:

Како да го замените задниот амортизер

Отстранете ја завртката од амортизерот. Заменете го новиот дел

Исто така види: Автомобилот AC се полни, не е ладен

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Форд Круна Викторија 2007 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.